Konkurs Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej odbędzie się już po raz XV i będzie miał miejsce w roku szkolnym 2024/2025. Organizatorami są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz partnerzy, a jego inicjatorem było Biuro Poselskie Posła Ryszarda Galli.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa opolskiego.
Etapy Konkursu
Konkurs odbywa się w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim.
- Etap szkolny – eliminacje przeprowadzone w szkołach przez Szkolne Komisje Konkursowe. Odbędzie się 25 marca 2025 r. o godzinie 10:30.
- Etap wojewódzki (Finał) – organizowany przez Komisję Konkursową w Komprachcicach, zaplanowany na 28 kwietnia 2025 r.
Pytania konkursowe, zarówno w etapie szkolnym, jak i wojewódzkim, będą przygotowane przez organizatorów. Uczniowie będą odpowiadać na 30 pytań, w tym 20 zamkniętych i 10 otwartych.
Cel Konkursu
Konkurs ma na celu:
- popularyzację wiedzy o Mniejszości Niemieckiej, historii i dziedzictwie regionu,
- wzbudzanie zainteresowania osiągnięciami wybitnych Niemców z województwa opolskiego,
- przełamywanie stereotypów oraz kształtowanie postaw tolerancji,
- aktywizowanie młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy,
- budowanie poczucia odpowiedzialności za lokalne dziedzictwo kulturowe.
Nagrody
Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody indywidualne oraz puchary dla najlepszych szkół w obu kategoriach wiekowych. Szczegółowe informacje o nagrodach będą przekazane w późniejszym terminie.
Terminarz XV Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej
- Termin zgłaszania uczestników – do 24 lutego 2025 r.
- Eliminacje szkolne – 25 marca 2025 r. o godz. 10:30.
- Termin przesłania wyników etapu szkolnego – do 4 kwietnia 2025 r.
- Etap wojewódzki (Finał) – 28 kwietnia 2025 r. o godz. 10:00.
Ważne informacje
Konkurs odbywa się w języku polskim i jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RFN za pośrednictwem VdG.
Regulamin XV Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej znajduje się w załącznikach po prawej stronie. Zakres materiałów dostępny będzie od 27.11.2025 r. w załącznikach po prawej stronie.
Zapraszamy do udziału! Szczegóły i aktualności znajdziecie na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Zadania upowszechniania problematyki mniejszości narodowych wynikają z określonych unormowań prawnych. Zgodnie z zapisem art. 13.7. Ustawy o Systemie Oświaty z dn. 7 września 1991 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmuje działania „w celu popularyzacji wiedzy o historii, kulturze, języku i tradycjach religijnych mniejszości narodowych”. Odrębny zapis o „popularyzacji w społeczeństwie polskim problematyki mniejszości narodowych” zawierają „Listy do Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”.