-
27 paź 0
27-10-2016
Opole, 27 października 2016 r.
Informacja prasowa
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) wystosowało do Parlamentu Europejskiego (PE) petycję z apelem o podjęcie wszystkich możliwych środków prawnych w sprawie naruszenia przez władze lokalne miasta Opole oraz władze Państwa Polskiego, praw osób należących do mniejszości niemieckiej w gminach: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice oraz Prószków, którzy z dniem 1 stycznia 2017 r. mają stać się mieszkańcami miasta Opole.
Sprawa powiększenia miasta Opola, od momentu publikacji, budziła zaniepokojenie TSKN. W swoich oświadczeniach Towarzystwo niejednokrotnie podkreślało, że cały proces zmiany granic Opola kosztem okolicznych gmin, narusza prawa mniejszości poprzez nieuzasadnioną zmianę proporcji narodowościowych, nieuwzględnienie przy podejmowaniu tej decyzji wyników konsultacji przeprowadzonych w czterech gminach objętych utratą części miejscowości z ich obszaru na rzecz miasta Opole, utratę przez mieszkańców ośmiu miejscowości z gmin Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Prószków prawa podmiotowego do posługiwania się językiem ojczystym osób należących do mniejszości niemieckiej jako językiem pomocniczym w gminie, utratę prawa do stosowania w ośmiu miejscowościach w tych gminach dodatkowych nazw miejscowości w języku ojczystym mniejszości.
Decyzja TSKN o tym by poszukiwać ochrony prawnej we wszelkich możliwych publicznych instytucjach, zapadła już wówczas, gdy podczas toczonej debaty publicznej nt. tzw. Dużego Opola, pojawiały się regularnie nieuzasadnione ataki pod adresem mniejszości niemieckiej, bezpodstawnie posądzanej o inicjowanie sprzeciwów wobec planowanej zmiany granic Opola, rzucanie w czasie jednego z takich protestów kamieniami, zakłócanie przez jej członków obchodów polskiego święta narodowego oraz łamanie samorządności i demokracji.
W swojej petycji, Towarzystwo wskazuje między innymi na to, iż: „Wiele zastrzeżeń wywołała nie tylko rzekoma merytoryczna potrzeba zmiany granic administracyjnych, odpowiadająca w rzeczywistości wyłącznie interesom mieszkańców Opola i nie uwzględniająca interesów mieszkańców sąsiednich miejscowości objętych planem zmiany granic administracyjnych gmin, ale także sposób realizacji planów zmiany granic miasta Opole, opierający się wyłącznie na narzucaniu przez Prezydenta Miasta Opola powziętej woli powiększenia miasta, kosztem gmin sąsiednich, podczas gdy podstawą działań w tym zakresie powinny być próby ugodowego rozwiązania sprawy, oparte na dialogu i dyskusji.”
Ponadto „Przeprowadzona procedura zmiany granic gmin oraz wydane w jej wyniku rozstrzygnięcie w postaci rozporządzenia z dnia 19 lipca 2016 r. daje tym samym jawny wyraz faworyzowania głosu wyrażonego przez mieszkańców gmin, w których kryterium narodowościowe nie odgrywa żadnej roli oraz dyskryminowania zdania wyrażonego przez mieszkańców gmin: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Prószków, w których występuje znaczny udział mniejszości niemieckiej, bez istniejących ku temu podstaw. Tymczasem, zdanie wszystkich społeczności powinno zostać w jednakowej mierze wzięte pod uwagę, gdyż jako podmioty podobne, powinny być „podobnie” traktowane. W świetle okoliczności zaistniałych w niniejszej sprawie, rozporządzenie z dnia 19 lipca 2016 r. wydane zostało bez uwzględnienia jednakowej miary, z zastosowaniem zróżnicowań dyskryminujących, jak i faworyzujących.”
Członkowie Zarządu TSKN zauważają wprost: „Do tej pory zgłaszane przez nas na gruncie lokalnym i na gruncie krajowym naruszenia praw mniejszości niemieckiej, były bagatelizowane. Zarówno Prezydent Opola, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), jak i Rada Ministrów, nie potraktowali w sposób poważny zgłaszanych argumentów. Poszukujemy zatem wszelkich możliwych środków prawnych, aby bronić zagwarantowanych ustawowo mniejszościom narodowym praw. Dlatego poza pismami kierowanymi do MSWiA czy do Rzecznika Praw Obywatelskich zdecydowaliśmy się również złożyć petycję do PE. Liczymy na to, że niezależne instytucje unijne w sposób obiektywny ocenią całą sytuację związaną ze zmianą granic Opola i wydadzą stosowne rekomendacje, wypowiadając się jednocześnie na temat kwestii dla nas najważniejszej, tj. czy zmiana granic Opola (oraz sposób jej przeprowadzenia), kosztem gmin ościennych, narusza prawa mniejszości niemieckiej zagwarantowane Konstytucją RP, Ustawą o mniejszościach narodowych oraz Konwencją ramową o ochronie mniejszości narodowych.”