-
04 sty 0
04-01-2022
W dniu dzisiejszym (4.01.2022) odbyło się spotkanie online z nauczycielami, a także dyrektorami, w sprawie decyzji parlamentu RP o zmniejszeniu wydatków na edukację w zakresie języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w budżecie na rok 2022. W spotkaniu udział wzięło prawie 210 osób. Dziękujemy za obecność i dobre spotkanie.
Spotkanie poprowadził przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku – Rafał Bartek, który wprowadził w sytuację związaną z podjętą przez sejm w dniu 17.12.2021 decyzją o zmniejszeniu środków w budżecie i działania podejmowane przez organizacje Mniejszości Niemieckiej. Poseł Ryszard Galla zrelacjonował przebieg całej sprawy w Sejmie, a także przedstawił działania, które zostaną podjęte w najbliższych dniach przez Senat i Rzecznika Praw Obywatelskich. Pan Bernard Gaida Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce odwoływał się przede wszystkim do Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych ratyfikowanej przez Polskę.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że sprawa wymaga aktywności wszystkich: członków Mniejszości Niemieckiej, rodziców, nauczycieli, dyrektorów, samorządowców, polityków, przedsiębiorców, naukowców. Ważne, żeby zrobić wszystko, porozmawiać z wszystkimi, których sprawa dotyczy i którzy mogą pomóc. Wspierajmy się i działajmy wielotorowo!
Prośba przede wszystkim by upowszechnić petycję rodziców, pod którą może podpisać się każdy, komu zależy na przyszłości nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości. Podpisać i przesyłać kolejnym osobom do podpisu. Tutaj link do petycji: https://www.petycjeonline.com/rodzice_przeciwko_decyzji_parlamentu_rp_o_zmniejszeniu_wydatkow_na_edukacj_w_zakresie_jzykow_mniejszoci_narodowych_i_etnicznych_oraz_jzyka_regionalnego_w_budecie_na_rok_2022
Treść petycji można wydrukować i zbierać podpisy w wersji papierowej.
Ważne by kontaktować się w tej sprawie z politykami, przede wszystkim posłami, którzy przegłosowali tę poprawkę w budżecie, a także senatorami, którzy dopiero będą się nad tym tematem pochylać. Posłom z okręgów funkcjonowania społeczności Mniejszości Niemieckiej powinni się uświadomić konsekwencje tej decyzji.
Prosimy także o kontakt z samorządowcami, których sprawa dotknie w pierwszej kolejności, przy planowaniu budżetu – warto podejmować apele, stanowiska korzystając choćby z przykładu Opolskiego Sejmiku: Apel Sejmiku
Stanowiska w tej sprawie powinny podejmować także Rady Rodziców, Związki Nauczycieli, organizacje, Uczelnie Wyższe – każde pismo, apel, stanowisko wysłane do Kuratorium, MEiN jest ważne!
Prosimy o uruchomienie kontaktów do dziennikarzy, redakcji, portali. Może Wasza gazeta, Wasz portal nie napisał jeszcze o tej ważnej dla nas sprawie.
Szanowni Państwo liczy się każde działanie, wiemy co możemy stracić, co mogą stracić nasze dzieci! Nie pozwólmy na to, zróbmy wszystko, co w naszej mocy!
Konferencja prasowa TSKN w Opolu z przedstawicielkami Polonii