-
09 cze 0
09-06-2022
Apel Walnego Zebrania Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w sprawie dyskryminacji mniejszości niemieckiej w Polsce
Zakrzów, 4 czerwca 2022 r.
Walne Zebranie Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, największej regionalnej organizacji skupiającej społeczność Niemców w Polsce, z całą stanowczością potępia działania Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, który za pośrednictwem Ministra Edukacji i Nauki (MEiN) wprowadził do obiegu prawnego w dniu 4 lutego 2022 r. rozporządzenie, w wyniku którego od dnia 1 września 2022 r. w sposób jawny i bezpośredni dyskryminowani będą obywatele polscy narodowości niemieckiej. Rozporządzenie MEiN ograniczające ilość godzin języka niemieckiego wyłącznie dla dzieci mniejszości niemieckiej z 3 do 1 spowoduje, iż język ten praktycznie zupełnie zniknie z przestrzeni szkolnej, a przekazywanie tożsamości językowej i kulturowej mniejszości niemieckiej stanie się właściwie niemożliwe. Setki nauczycieli języka niemieckiego w województwie opolskim, ale i w całej Polsce, właśnie teraz traci pracę, a system nauczania języka niemieckiego wspierany przez lata nie tylko przez rządy Polski i Niemiec, ale i bezpośrednio przez środowisko Mniejszości Niemieckiej zaczyna się rozpadać.
Wszystko to dzieje się w czasie, kiedy Polska od 18 lat jest członkiem Unii Europejskiej, podpisała szereg zobowiązań międzynarodowych dotyczących ochrony praw mniejszości, a w artykule 32 polskiej Konstytucji znajduje się zapis mówiący: „1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.
Język niemiecki jest nie tylko nośnikiem tożsamości setek tysięcy lojalnych obywateli Polski, ale również językiem używanym w kontaktach gospodarczych. O jego znaczeniu dla współpracy z niemieckimi firmami jest przekonane Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), które w odpowiedzi na apel środowisk gospodarczych wystosowany przez Izbę Gospodarczą Śląsk podkreśla, że Niemcy są stabilnym partnerem handlowym Polski i zajmują pierwsze miejsce w obrotach krajowych, z 28,7% udziałem w eksporcie oraz 20,9% w imporcie (2021 r.) MRiT wskazuje również na silne więzi kapitałowe pomiędzy Polską i Niemcami, które są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce. Ministerstwo podkreśla konieczność działań Rządu RP ukierunkowanych na wspieranie rozwoju kraju „w kierunku nowoczesnej gospodarki generującej dobrej jakości miejsca pracy. (…) Ze względu na mocne osadzenie w niemieckich realiach biznesowych polskich firm, zwłaszcza tych ulokowanych w zachodniej Polsce, znajomość języka niemieckiego przez personel jest istotną zaletą polskich przedsiębiorstw.”
Decyzja Ministra Edukacji i Nauki i akceptacja tej decyzji ze strony polskiego rządu, czego dowodem jest brak dotychczas jakiejkolwiek reakcji ze strony Premiera RP, skłaniają nas ku smutnej refleksji, że prawa mniejszości niemieckiej w Polsce są jawnie i bezprecedensowo łamane, a wszelkie argumenty są pomijane i wręcz ignorowane.
Dlatego apelujemy po raz kolejny do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej o pilne wycofanie się z tych dyskryminujących decyzji, które będą miały dalekosiężny wpływ zarówno na możliwości podtrzymywania tożsamości językowej i kulturowej mniejszości, ale i na przyszły potencjał gospodarczy państwa polskiego. Apelujemy również do Rządu Niemiec o wsparcie działań Mniejszości Niemieckiej mających na celu zachowanie i pielęgnowanie kultury i języka niemieckiego w Polsce.
Naszym apelem obejmujemy także samorządy, które dotąd korzystały z subwencji oświatowej, przeznaczonej na ten cel, aby skorzystały ze swoich kompetencji prawnych i zachowały 3 godzin języka niemieckiego, jako języka mniejszości. Apelujemy o zachowanie wartości wielokulturowości i wielojęzyczności w waszych gminach, ponieważ nie może być zgody na jawne łamanie praw naszych mieszkańców. Apelujemy także do lokalnych struktur DFK, a w szczególności do Was, drodzy rodzice, których dzieci odczują najboleśniej skutki stygmatyzacji ze względu na swoją przynależność. Tylko wspólne działanie, płynące z różnych środowisk i szczebli władzy jest w stanie skutecznie zwrócić uwagę na precedens, który w państwie polskim zaistniał. Nauczanie języka niemieckiego to NASZA WSPÓLNA SPRAWA.