-
31 gru 0
31-12-2021
Rok 2021 dobiega końca wielkimi krokami. Dla Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim jest to okazja do spojrzenia wstecz na miniony rok, który wypełniony był najróżniejszymi wydarzeniami. W ciągu czterech artykułów po raz kolejny prezentujemy najważniejsze wydarzenia i imprezy, które miały miejsce w danych miesiącach. W czwartej części przeglądu przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom, które miały miejsce od października do grudnia.
W październiku odbyły się 18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Przez cały miesiąc odbywały się liczne koncerty, wystawy, spotkania autorskie, prezentacje książek itp. Uroczyste otwarcie Dni Kultury Niemieckiej odbyło się 8 października w Filharmonii Opolskiej z koncertem pod dyrekcją Yaroslava Shemeta. Na szczególną uwagę zasługują wystawy, które prezentowane były w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wystawy pod tytułem “W KRĘGU KULTUNY NIEMIECKIEJ – grafika zabytkowa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu” oraz “SĄSIEDZI – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”, były udostępnione dla zwiedzających do 13 listopada. W ramach Dni Kultury zrealizowano łącznie 46 wydarzeń.
W listopadzie odbyła się ostatnia pielgrzymka mniejszości niemieckiej w roku 2021. Po pielgrzymkach na górę św. Anny, Bardo, Wambierzyce i Maria Hilf, mniejszość niemiecka udała się do Trzebnicy. Organizatorem pielgrzymki był Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. W listopadzie, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Otmęcie, odbył się także niemiecki koncert uwielbienia, zorganizowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Podczas koncertu zaprezentowane zostały modlitwy i pieśni w wykonaniu artystów TSKN. W koncercie wystąpili m.in. Angelika i Wiktoria Semmler, Martyna Larysz, zespół Feschen Madln, Anna Franik, Joanna Kostka i Justyna Namysło.
Na początku grudnia zaprezentowany został megahit. W ramach kampanii „Mniejszość niemiecka ma wartość”, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim pracowało nad własną piosenką dla mniejszości niemieckiej. We współpracy ze szwajcarskim kompozytorem powstała piosenka „Schlesische Band”. Piosenkę w języku niemieckim zaśpiewała Zuzanna Herud, bohaterka kampanii „Mniejszość Niemiecka ma wartość”. Utwór opowiada o powstawaniu pierwszych struktur społecznych na terenie województwa opolskiego. W grudniu świętowano również 20-letnie partnerstwo między krajem związkowym Nadrenia-Palatynat a województwem opolskim. W związku z tym przedstawiciele województwa opolskiego spotkali się z przedstawicielami kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, aby spojrzeć na dotychczasowe osiągnięcia i zainspirować się głęboką przyjaźnią również w przyszłości. Zgodnie z tradycją, w drugi poniedziałek adwentu odbył się coroczny koncert adwentowy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, który został zorganizowany w Filharmonii Opolskiej. Ponieważ w tym roku liczba miejsc była ponownie ograniczona, koncert adwentowy został udostępniony publiczności poprzez transmisję w mediach społecznościowych. Wydarzenie moderowały Dominika Bassek i Joanna Hassa.