-
28 gru 0
28-12-2021
Rok 2021 dobiega końca wielkimi krokami. Dla Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim jest to okazja do spojrzenia wstecz na miniony rok, który wypełniony był najróżniejszymi wydarzeniami. W ciągu czterech artykułów po raz kolejny prezentujemy najważniejsze wydarzenia i imprezy, które miały miejsce w danych miesiącach. W pierwszej części przeglądu przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom, które miały miejsce od stycznia do marca.
Od 2010 roku tradycją stało się poświęcanie ostatniej niedzieli stycznia na Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Uroczystość ta upamiętnia osoby, które padły ofiarą powojennych obozów pracy na Górnym Śląsku. Również w tym roku, mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, uroczystość ta odbyła się, choć dopuszczono mniejszą liczbę uczestników. Osobom, które nie mogły aktywnie uczestniczyć w tym dniu, upamiętnienie zostało udostępnione w Internecie. Ofiary zostały upamiętnione na cmentarzu w Łambinowicach. Pozatym w styczniu odbyło się noworoczne spotkanie TSKN. W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, spotkanie odbyło się online. W spotkaniu uczestniczył również Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, dr Arndt Freytag von Loringhoven.
W lutym były dwujęzyczne tablice w województwie opolskim na ustach wszystkich, które były krytykowane przez poszczególne osoby. W dyskusję włączył się również Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, który zainicjował akcję pod hashtagiem: #wPolsceusiebie #naszHeimat, aby zwrócić uwagę na tożsamość kulturową i historię, z której człąkowie mniejszości niemieckiej są bardzo dumni. Głównymi obiektami w tej sprawie były dworce kolejowe w Chrząstowicach i Dębskiej Kuźni, które mogą pochwalić się dwujęzyczną nazwą miejscowości. 12 lutego odbyło się również tradycyjne noworoczne spotkanie przedstawicieli mniejszości niemieckiej z biskupem opolskim Andrzejem Czają. Tematami spotkania były m.in. problem wdrażania mszy świętych w języku niemieckim w diecezji opolskiej, a także organizacja spotkań religijnych i pielgrzymek mniejszości niemieckiej planowanych na 2021 rok. W lutym Zuzanna Donath-Kasiura została wybrana wicemarszałkiem województwa opolskiego. Zatąpiła ona tym samym pana Kolka, który do tej pory pełnił tę funkcję. Od tej pory do jej nowych zadań należy nadzór nad działami zdrowia i polityki społecznej, edukacji, rynku pracy i wielu innych dziedzin.
Na początku marca odbyło się posiedzenie zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, na którym omówiono poszczególne działania w zakresie pracy z młodzieżą, ale także działalność duszpasterstwa. Również na tym spotkaniu został podsumowany rok 2020 w „Niemieckiej Szkółce Piłkarskiej Miro”. Przy okazji Pani Sylwia Kus objęła funkcję sekretarza TSKN, którą wcześniej pełniła Pani Zuzanna Donath-Kasiura, która, jak wspomniano wyżej, została wybrana na wicemarszałka województwa opolskiego.