-
24 wrz 0
24-09-2020
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej od 11 lat realizuje projekt pt. „Archiwum Historii Mówionej”.
Przez te lata udało się młodzieży zebrać ponad 500 wywiadów, które dostępne są na stronie internetowej www.e-historie.pl.
W ramach tych działań organizowane są ponadto, w różnych miejscach Polski, spotkania
ze świadkami historii. Ich ideą jest zapoznanie młodego pokolenia z tematami, których nie znajdą w podręcznikach i na lekcjach historii. Inicjatywa ta jest, zarówno dla świadków historii jak i słuchaczy bardzo ważnym i jedocześnie poruszającym doświadczeniem, które pomaga zrozumieć wydarzenia z przeszłości. Spotkania te bardzo często są „żywą lekcją historii”, co czyni je niezastąpioną formą przekazu.
Wraz z Biblioteką i Centrum Kultury w Kolonowskiem w dniu 9.10.2020 r. (piątek), o godz. 18.00 w ramach 17 Dni Kultury Niemeickiej na Śląsku Opolskim organizowane będzie takie spotkanie w sali widowiskowej OSP w Kolonowskiem, ul. Leśna 6B, 47-110 Kolonowskie.
Tematem spotkania pt.: Po kolei – o kolei. Mit dem Zug durch die Heimat będzie duży węzeł kolejowy, z którego od 1913 roku w czasach świetności i blichtru wychodziło 6 jednotorowych linii kolejowych. W latach 1856 – 1858 rozbudowano linię Opole – Tarnowskie Góry, kolejno uruchomiono linie kolejowe na trasach Fosowskie-Kluczbork-Wrocław, Fosowskie–Lubliniec– Herby, Fosowskie–Strzelce Opolskie, Fosowskie–Dobrodzień.
Czasy współczesne i towarzyszące im modernizacje działań doprowadziły do powstania połączenia na linii Warszawa – Wrocław. Niestety, pomimo tego, iż obecnie kursują na nim pociągi tak popularne jak Pendolino, utraciło ono swoje kluczowe niegdyś znaczenie.
Wyrażamy przekonanie, iż powyższy temat przybliży młodym ludziom jak ważnym punktem strategicznym w ich miejscowości był ten węzeł kolejowy i jakie korzyści czerpało Fosowskie i jego mieszkańcy z funkcjonowania tego węzła.
Zachęcamy zatem do wysłuchania ciekawych historii lokalnych pasjonatów kolejnictwa.
W trakcie spotkania odbędzie się również Recital Jerzego Kaufmanna i pokazana zostanie wystawa poplenerowa „tajemnice węzła kolejowego w Fosowskiem”. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: martyna.halek@haus.pl
Zapraszamy do udziału.