-
23 sie 0
23-08-2020
W Zakrzowie, gmina Polska Cerekiew, 22 sierpnia odbyło się 31 Walne Zebranie Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN), podczas którego podsumowano działalność za rok 2019 i zatwierdzono plany na rok 2020.
Dzięki zaangażowaniu członków TSKN w roku 2019 w lokalnych kołach DFK zrealizowano ponad 600 projektów, w tym: 418 projektów w ramach programu Ożywienie Domów Spotkań, a także 150 projektów sfinansowanych z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec oraz 35 projektów sfinansowanych w ramach dotacji samorządowych. Do tego należy dodać szereg wydarzeń cyklicznych takich jak spotkania z okazji Dnia Matki i Ojca czy też spotkania bożonarodzeniowe. Ponadto TSKN zorganizował wiele imprez wojewódzkich, m.in. Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego, Konkurs Literacki „Meine Deutsche Geschichte”, Konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, Bajkowe Noce czy 16 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Biuro TSKN sprawuje również opiekę nad zespołami i grupami artystycznymi mniejszości niemieckiej. W wycieczkach dla dorosłych jesienią ubiegłego roku udział wzięło ponad 1200 osób. W ubiegłym roku TSKN wydał również następujące publikacje: „Antonia – w poszukiwaniu swojej wyspy” oraz „Opole – Spacery po mieście którego nie ma”. TSKN jako pierwsza organizacja mniejszości niemieckiej rozpoczęła kampanię „Mniejszość Niemiecka ma wartość” – pokazującą aktywistów Mniejszości Niemieckiej, osoby dbające o przekaz kultury, języka i tradycji niemieckiej oraz pokazującą pozytywne działania organizacji, które są wartością dodaną regionu. W ramach kampanii przeprowadzono także badania socjologiczne. TSKN rozpoczął także w roku 2019 projekt „Opolski senior – zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom.”
Rafał Bartek podsumowując ostatni rok działalności TSKN mówił:
Za nami kolejny pracowity rok. Wspólnie podejmowaliśmy wiele działań, wspólnie realizowaliśmy wiele projektów kulturalnych, społecznych, projektów dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Za to zaangażowanie wszystkim z całego serca dziękuję. To był prawdopodobnie ostatni rok, kiedy wszystkie nasze działania przebiegały jak do tej pory. Pandemia COVID-19 postawiła cały świat na głowie, a co za tym idzie również nasze działania już musiały się zmienić. Podstawą naszej działalności są przede wszystkim wspólne spotkania – te musieliśmy niestety w 2020 r. ograniczyć. Dlatego mając nadzieję, ze wszystko już niebawem wróci do normy musimy jednocześnie zmienić nasze myślenie i proponować takie inicjatywy, z których niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, nasi członkowie będą mogli skorzystać. Z naszą ofertą musimy jeszcze mocniej docierać do naszych członków i sympatyków. Wierzę, że działając wspólnie, pomagając sobie nasza organizacja wyjdzie z tej sytuacji silniejsza.
TSKN świętuje w tym roku 30-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Konsul Republiki Federalnej Niemiec, Pani Birgit Fisel-Rösle wręczyła dyplomy podziękowania zaangażowanym członkom TSKN: Joannie Szubert, Łukaszowi Jastrzembskiemu, Waldemarowi Gaida, Sylwii Białończyk, Włodzimierzowi Kieratowi, Rudolfowi Gerlic, Rudolfowi Urbanowi, Jackowi Wróblowi, Zuzannie Donath-Kasiurze, Marii Neumann. Wicemarszałkowie Roman Kolek i Szymon Ogłaza wręczyli odznaczenia za zasługi na rzecz województwa opolskiego następującym osobom: Henrykowi Hojdemowi, Ilonie Wochnik-Kukawskiej, Pawłowi Ryborzowi.
Walne Zebranie Delegatów TSKN wyjątkowo odbywa się w tym roku w sierpniu – ze względu na sytuację epidemiologiczną, termin Zebrania, które formalnie planowane było na maj, musiał zostać przesunięty. Zmieniła się również forma zebrania – każdy z delegatów siedział oddalony od pozostałych o 2 metry, zadbano również o maseczki i środki dezynfekujące. Przed zebraniem nie odbyła się również Msza Św., którą przeniesiono na 23.08.2020 do kościoła św. Sebastiana w Opolu.
Uprawnionych do udziału w Walnych Zebraniach Delegatów TSKN jest 150 Delegatów – przedstawicieli struktur Towarzystwa z całego województwa opolskiego oraz powiatu lublinieckiego. Podczas zebrania przegłosowano bilans oraz zatwierdzono plan działań na rok 2020. Delegaci pochylili się również nad statutem, do którego wprowadzono kilka zmian. Uchwały przeczytacie Państwo w załączeniu. W ramach wyborów uzupełniających do Sądu Koleżeńskiego wybrano pana Haralda Brola.
TSKN na Śląsku Opolskim jest największą organizacją skupiającą mniejszość niemiecką w Polsce. Członkowie organizują się w 321 kołach terenowych, w tzw. Deutsche Freundschaftskreise (DFK), które funkcjonują głównie na obszarach wiejskich, a których działalność opiera się na organizacji regularnych spotkań i inicjatyw społecznych. Celem Towarzystwa jest podtrzymanie i pielęgnacja niemieckiej kultury, historii i języka niemieckiego. TSKN realizuje swoje cele poprzez organizację konkursów, przeglądów artystycznych, wyjazdów edukacyjnych, wydawanie publikacji, realizację projektów sportowych, społecznych i edukacyjnych.