-
18 lut 0
18-02-2016
W środę 17 lutego odbyło się w Warszawie 54., a drugie w obecnej Kadencji Sejmu posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości. Obrady prowadzili: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sebastian Chwałek i Przewodniczący TSKN – Rafał Bartek jako współprzewodniczący. W obradach obok przedstawicieli pozostałych mniejszości narodowych, etnicznych i przedstawicieli społeczności posługującej się językiem regionalnym kaszubskim ze strony mniejszości niemieckiej uczestniczył również Prezydent Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych – Bernard Gaida.
W pierwszym punkcie obrad Naczelnik Wydziału Mniejszości Narodowych i Etnicznych w MSWiA Pan Dobiesław Rzemieniewski przedstawił priorytety rządu w zakresie polityki mniejszościowej na najbliższe lata. W związku z krytycznym przyjęciem przez stronę mniejszościową przedstawionych priorytetów rządu w zakresie polityki mniejszościowej państwa ze względu na ich bardzo techniczny charakter Pan Rafał Bartek zapowiedział przekazanie stronie rządowej tzw. „Bilansu Otwarcia”, w którym strona mniejszościowa przedstawi swoje priorytety. Pan Minister S. Chwałek pozytywnie przyjął taką propozycję i podkreślił, że stronie rządowej wprost zależałoby na tym aby odnieść się do konkretnych problemów, propozycji przedstawionych w takim dokumencie przygotowanych przez mniejszości.
Kolejnym istotnym tematem posiedzenia były plany Rządu dotyczące zmian w edukacji, w kontekście rozwiązań prawnych dotyczących mniejszości narodowych i etnicznych, które przedstawił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć. Podsekretarz poinformował, że ostateczna decyzja dotycząca likwidacji gimnazjów jeszcze nie zapadła. Niebawem rozpoczną się jednak konsultacje społeczne, które zakładają szeroką dyskusję w każdym województwie na inny temat. Na przykład w województwie opolskim będą to konsultacje dotyczące szkolnictwa zawodowego. Komisja przyjęła wniosek, by na konsultacje w poszczególnych województwach zapraszać również środowiska mniejszości narodowych i etnicznych, w związku z tym, że każdy aspekt szkolnictwa dotyczy również tych środowisk. Przedstawiciele Komisji postulowali również do Podsekretarza Stanu o zorganizowanie odrębnego spotkania z przedstawicielami mniejszości dotyczące problematyki oświatowej mniejszości.
Równie ważnym tematem były plany Rządu dotyczące zmian w mediach, w kontekście rozwiązań prawnych dotyczących mniejszości narodowych i etnicznych, a które przedstawił dyrektor departamentu Narodowych Instytutów Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Konrad Szczebiot. Pan dyrektor informował, że prace nad zmianami w mediach dopiero się rozpoczęły, równocześnie gorąco zachęcał przedstawicieli mniejszości do przesyłania propozycji zmian w ustawodawstwie dotyczącym mediów w nowej formule tzw. „mediów narodowych” i informowania w tychże mediach na temat mniejszości narodowych i etnicznych oraz o społeczności posługującej się językiem regionalnym. Mówił o tym mając na uwadze doświadczenie z dostępem do mediów poszczególnych mniejszości narodowych. Wsłuchując się w krytyczne głosy środowisk mniejszościowych odnośnie dotychczasowych doświadczeń tychże środowisk z mediami publicznymi dyrektor zachęcał przedstawicieli mniejszości do zaangażowania w procesie aktualnie tworzącego się prawodawstwa w tym zakresie. Bernard Gaida (MN) oraz Artur Hoffman (mniejszość żydowska) postulowali konieczność stworzenia bloku mniejszościowego w programie o zasięgu ogólnopolskim zwracając uwagę na rolę konieczność edukowania społeczeństwa polskiego w tym zakresie. Dyrektor zadeklarował, że w najbliższym czasie przeprowadzi rozmowy z dyrektorami poszczególnych programów TVP na temat takiego rozwiązania już ewentualnie już w jesiennej ramówce TVP.
Na wniosek Bernarda Gaidy Komisja zawnioskowała również o pisemną informacje ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości na temat zamiaru wprowadzenia zmian w prawie zakładających penalizację szkodzenia dobremu imieniu Rzeczpospolitej w kontekście używania sformułowań sugerujących polski współudział w zbrodniach nazistowskich np. sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Strona mniejszościowa Komisji wyraziła obawy mniejszości i środowisk historyków, że takie rozwiązanie może ograniczyć badania naukowe i odsłanianie wielu faktów historycznych zwłaszcza jeśli przepisy zostałyby rozszerzone na kategorię zbrodni komunistycznych i okres powojenny.
Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zaplanowano na 15.06.2016 r.