Film dokumentalny o życiu w przedwojennym Opolu pt. „Gruss aus Oppeln”

Film dokumentalny o życiu w przedwojennym Opolu pt. „Gruss aus Oppeln”

  • 01 gru 0

01-12-2017

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zaprasza na premierę niezwykłego filmu dokumentalnego o życiu w przedwojennym Opolu pt. „Gruss aus Oppeln”. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się 28 grudnia 2017 r. o godzinie 18.00 w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Produkcja powstała przy okazji obchodów 800-letniej lokacji miasta i ukazuje bardzo ważny, lecz niestety mało znany i do tej pory nieudokumentowany okres w niemieckiej historii miasta,  ze względu na postępujący w latach 1871-1933 szereg zmian w politycznym, przemysłowym, kulturowym i etnicznym ukształtowaniu Opola.

Film w reżyserii Alicji Schatton-Lubos łączy historyczne wspomnienia świadków czasu mieszkających przed wojną w Opolu i okolicy jak np. Ingeborg Odelga (ur. 1926),  z nowoczesną techniką produkcji filmowej, tworząc fuzję Opola i Oppeln, odzwierciedlając dziejotwórczy zarys tej epoki dla miasta. Dzięki fachowej wiedzy i dociekliwym kwerendom historyków i miłośników historii miasta Beaty Kubicy, Joanny Filipczyk i Gerharda Schillera, przedstawiony materiał oprócz zawartości ważnych wątków historycznych opierać się będzie głównie na codziennym życiu lokalnej ludności, prezentując fabułę w ciekawy i przejrzysty dla każdego widza sposób.

Podczas obchodów 800-letniej rocznicy lokacji miasta nie został szczegółowo uwzględniony ważny dla mieszkańców całego Śląska przełom XIX. i XX. wieku. To burzliwe półwiecze obejmuje okres odrodzeń, upadków, wojen, powstań i plebiscytów. Pomimo tych drastycznych przemian w tamtych czasach ukształtowała się tożsamość narodowościowa tego etnicznego pogranicza. Opole chociaż nie było wielkim miastem, pełniło rolę ważnego ośrodka miejskiego Górnego Śląska, stwarzając wówczas swój ekonomiczny profil, sprawując funkcję gospodarczej i kulturalnej stolicy. Dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze komunikacyjnej i elektryfikacji znakomicie rozwijał się przemysł kładąc podwaliny pod współczesny ośrodek miejski. W tym okresie krystalizuje się specyficzna dla Opola struktura etniczna funkcjonująca do dziś. Niestety nie ukazała się do tej pory na rynku wydawniczym obszerna i wizualna publikacja przedstawiająca te czasy w interesujący i przystępny sposób. Dlatego ta ekranizacja przekaże najważniejsze treści i ciekawostki dotyczące życia w przedwojennym Opolu.

Dokument będzie w dwujęzycznej, polsko-niemieckiej wersji językowej, w celu dotarcia do możliwie szerokiego grona osób zainteresowanych historią Opola. Będzie to pierwszy pokaz tego półgodzinnego dokumentu. W planach są dodatkowe prezentacje podczas innych wydarzeń kulturalnych. Film będzie również wydany na płytach DVD. Realizacja tego filmu była możliwa dzięki dotacjom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Miasta Opole  i Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Premiera filmu już 28 grudnia o godzinie 18.00 w Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7, wejście od ul. Muzealnej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Rzecznik prasowy

Hassa

Joanna Hassa

tel. +48 690 585 505

presse@tskn.vdg.pl

X