-
23 maj Off
23-05-2024
21 maja 2024 r. w Gogolinie odbyło się spotkanie z Europosłanką Różą Thun, w którym udział wzięli Rafał Bartek, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK), Joanna Hassa, Dyrektor biura ZNSSK, oraz Edyta Gola, Przewodnicząca Klubu Radnych Śląskich Samorządowców w Sejmiku Województwa Opolskiego.
Omówiono m.in. sytuację mniejszości niemieckiej w Polsce oraz temat geoblockingu. Geoblocking to technika stosowana w Internecie, która ogranicza dostęp do określonych treści lub usług online osobom na podstawie ich położenia geograficznego. Ma to wpływ na mniejszość niemiecką mieszkającą w Polsce, ponieważ zjawisko to uniemożliwia jej członkom dostęp do materiałów dostępnych w Internecie w Niemczech, takich jak filmy czy programy telewizyjne, co miałoby duży wpływ na wzmocnienie ich tożsamości.
Ponadto na spotkaniu omówiono dwa ważne dokumenty, a mianowicie “Stanowisko ZNSSK w sprawie wspierania mniejszości niemieckiej w Polsce”, a także “Manifest FUEN”. Dokument przygotowany przez FUEN zawiera listę postulatów dotyczących zbliżających się wyborów do UE w 2024 r., które odnoszą się do sytuacji mniejszości narodowych i językowych. W manifeście tym możemy przeczytać:
Pomimo podstawowych gwarancji prawnych zawartych w traktatach, UE nadal brakuje szeroko pojętej polityki mniejszościowej. Żałujemy, że instytucje Unii Europejskiej, zwłaszcza Komisja Europejska, nie poświęcają większej uwagi ochronie mniejszości narodowych i językowych. UE musi być obszarem, w którym szanuje się różnorodność etniczną, kulturową i językową oraz w którym ludzie nie są wykluczani ani marginalizowani.