-
01 lis 0
01-11-2022
Czym jest chrześcijańskie święto– Dzień Wszystkich Świętych?
W dniu Wszystkich Świętych chrześcijanie pamiętają zasadniczo wszystkich świętych. Widzialne przemijanie w otaczającej przyrodzie uwrażliwia człowieka na nietrwałość świata doczesnego. Otwiera to spojrzenie na życie pozagrobowe i świętych jako wzór do naśladowania.
Ale w dniu Wszystkich Świętych czci się nie tylko znanych świętych, ale także tych nieznanych, których świętość widzi tylko Bóg. Święty jest bowiem i będzie nie tylko ten, kto zawsze przykładnie żyje i umrze widowiskową śmiercią męczeńską. Zasadniczo każdy człowiek jest powołany do życia w świętości. Odrobina świętości tkwi w każdym, kto dąży do większego pokoju, wolności, człowieczeństwa i miłości bliźniego.
Przez wiele stuleci wierzący zastanawiali się, w jaki sposób mogą pomóc zmarłym w ostatecznym odkupieniu. Chodziło przede wszystkim o “dobre uczynki” wobec biednych ludzi na tym świecie, aby pomóc duszom w życiu pozagrobowym.
Jakie zwyczaje wiążą się z dniem Wszystkich Świętych?
Z okazji Dnia Zadusznego groby zmarłych nie odwiedzają parafianie, rodzina i bliscy znajomi. Chrześcijanie czują bowiem więź ze zmarłymi, którzy i dla których mają nadzieję, że są zbawieni w Chrystusie i żyją z Bogiem. Poszukiwanie grobów odbywa się zarówno jako wspólne pobłogosławienie grobów, jak i indywidualna wizyta na cmentarzu.
Podwójna uroczystość Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego ma na celu przypomnienie chrześcijanom nauki o czyśćcu. Obraz czyśćca wywodzi się między innymi z Soboru Trydenckiego. Chodzi o to, że wszyscy ludzie popełniają błędy i grzechy. Ponieważ na sądzie ostatecznym Bóg oczekuje sprawiedliwego sądu nad życiem, więc czyściec służy za czas i miejsce pokuty, zanim dusza pójdzie do nieba. Czyśćca nie należy więc mylić z piekłem.
Chrześcijanie wspominają zmarłych nie dlatego, bo umarli, ale ponieważ sami jeszcze żyją. Kościołowi jako wspólnocie pamięci chodzi o to, by nie tylko technicznie “pozbywać się” poszczególnych ludzi, ale by godnie ich pochować i zachować w pamięci.
Poruszmy jeszcze temat leżąct wielu osobo na sercu. Zabawa znana jako Halloween.
Dla irlandzkich imigrantów w USA wigilia Wszystkich Świętych nazywa się “all-hallows-evening” – “przeddzień dnia poświęconego świętym”. Dziś jest bardziej znany jako “Halloween”. Tłem Halloween są starożytne pogańskie zwyczaje panujące na początku zimy. Różnorodne zwyczaje końca roku i oznaki związku żywych i umarłych towarzyszyły dawniej wigilii Wszystkich Świętych.
Z USA nowe rozumienie “Halloween” rozprzestrzenił się w ostatnich latach również w Niemczech i Polsce. Dzieci ubrane w przerażające kostiumy chodzą od domu do domu, powtarzają: “Cukierek albo psikus!” i wracają do domu ze słodyczami.