-
04 wrz 0
04-09-2022
Informacja prasowa: Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej już po raz siódmy!
Wielkimi krokami zbliża się święto niemieckiej kultury i muzyki. Na odbiorców czekają występy chórów, orkiestr dętych, grup tanecznych i solistów; grupy mniejszości niemieckiej z Polski i Ukrainy, goście z Niemiec i gwiazdy muzyki popularnej, ale także młodzieżowa debata, organizowany przez dzieci spektakl teatralny i strefa młodzieżowa z atrakcyjnym programem. Festiwal, prezentujący bogactwo i różnorodność niemieckiej kultury, odbędzie się już 10 września 2022 w Hali Stulecia we Wrocławiu.
W organizowanym przez Związek niemieckich stowarzyszeń społeczno-kulturalnych w Polsce (ZNSSK) wydarzeniu może wziąć udział każdy zainteresowany niemiecką kulturą i muzyką; wstęp jest bezpłatny. „Festiwal Kultury to święto mniejszości niemieckiej; adresujemy go jednak do wszystkich, którzy interesują się niemiecką kulturą i językiem oraz dla których pluralizm kulturowy ma wartość. 10 września 2022 r. drzwi Hali Stulecia będą szeroko otwarte; serdecznie zapraszamy” – mówi przewodniczący ZNSSK Rafał Bartek.
„Chcemy pomóc Niemcom na Ukrainie; organizujemy publiczną zbiórkę, z której dochody będą przeznaczone dla dwóch grup z Mukaczewa. Mamy nadzieję, że goście, którzy przyjadą na Festiwal Kultury, okażą solidarność z artystami; liczymy na ich otwarte serca – podkreśla koordynatorka wydarzenia, Monika Wittek. Mowa o zespołach Palanok i Singende Herzen, które również wystąpią na Festiwalu. Wolontariuszy z puszkami znaleźć będzie można na terenie Hali Stulecia.
Festiwal rozpocznie się o godz. 10:00 nabożeństwem ekumenicznym we wrocławskiej Katedrze. „Następnie, o godzinie 12:00 w Hali Stulecia, uczestników uroczyście przywitają honorowi goście wydarzenia. Swoją obecność potwierdzili Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Thomas Bagger oraz Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. wysiedleńców i mniejszości narodowych Natalie Pawlik”, informuje przewodniczący ZNSSK Rafał Bartek. Festiwal honorowym patronatem objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank Walther-Steinmeier.
Program kulturalny na głównej scenie Hali Stulecia rozpocznie się o godzinie 13:00. Widzowie mogą spodziewać się wykonawców z regionów, w których kultywowana jest kultura niemiecka: z województwa śląskiego, opolskiego, dolnego Śląska i innych części Polski. Usłyszymy m.in. wykonawców takich, jak Bialska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta Pokrzywnica, Andrea Rischka, Aneta & Norbert, grupa taneczna Tworkauer Eiche, chór „Freundschaft” z Wałbrzycha i chór mniejszości niemieckiej „Nidzica”. Wśród występujących artystów są zarówno zespoły szczycące się wieloletnią tradycją jak i grupy, które na scenie muzycznej stawiają pierwsze kroki. Usłyszymy muzykę w klasycznym wykonaniu, tradycyjne utwory w nowoczesnych aranżacjach, lecz także nowoczesne dźwięki i nowe pomysły muzyczne. Utwory o tematyce Heimatu zagra zespół z Niemiec „Die lustigen Orberfranken”. Gwiazdami wieczoru będą Anna Carina Woitschack i Stefan Mross, gwiazdy szlagierów z Niemiec; ich występ przewidziany jest na godzinę 19:00.
Program Festiwalu to nie tylko występy na scenie głównej. We foyer Hali Stulecia na 33 stoiskach swoją działalność zaprezentują organizacje mniejszości niemieckiej oraz instytucje partnerskie z Polski i Niemiec. Dodatkowo w Sali Cesarskiej przygotowany będzie program kulturalny dla dzieci i młodzieży. Dzieci ze szkoły stowarzyszeniowej Pro Liberis Silesiae w Raszowej zaprezentują tam przedstawienie teatralne pt.: „Prezent urodzinowy dla Janoscha”. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) przygotuje strefę młodzieżową: w jednej z bocznych rotund najmłodsi będą mogli zrobić sobie zdjęcie z postaciami z bajek; czekać na nich tam będzie również stanowisko malowania twarzy. W Sali Cesarskiej wolontariusze BJDM przeprowadzą warsztaty zumby, a przed Halą: warsztaty graffiti. BJDM cały czas czeka na zgłoszenia chętnych, w ramach wolontariatu chcących wesprzeć organizację strefy młodzieżowej.
„Młoda Europa 2022 – Wyzwania na przyszłość” to temat debaty młodzieżowej, organizowanej w Sali Cesarskiej przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Uczestnicy debaty, organizowanej w formie talk-show, dyskutować będą o roli, jaką młodzi ludzie mogą odegrać w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i wprowadzaniu zmian.
Festiwal finansowany jest ze środków Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Samorządu Województwa Opolskiego, Pełnomocnika ds. wypędzonych i późnych przesiedleńców landu Saksonia oraz dzięki prywatnym sponsorom: firmom Kreon, Smuda Consulting, Fielmann, Stahlbau Stieblich Budowa Hal Biuro Projektowe Sp. z o. o. oraz Bankowi Spółdzielczemu w Krapkowicach.
Szczegółowy program Festiwalu w formie drukowanej będzie można otrzymać przy wejściu do Hali Stulecia w dniu wydarzenia. Już teraz można zapoznać się ze szczegółami na stronie internetowej Związku Niemieckich Stowarzyszeń: www.vdg.pl