-
13 cze 0
13-06-2022
Tematem ważnym dla TSKN jest zachowanie i kultywowanie języka niemieckiego, który jest przecież częścią śląskiego dziedzictwa kulturowego. Rozwój sytuacji w ostatnich miesiącach, a w szczególności zmniejszenie liczby godzin nauki języka niemieckiego, wyraźnie pokazuje, jak ważne jest promowanie tego języka.
Dlatego chcielibyśmy przedstawić kilka wskazówek, które ułatwią naukę języka niemieckiego. W tym miejscu chcielibyśmy podkreślić, że te wskazówki odnoszą się do nauki dowolnego języka.
Słuchanie i oglądanie – bardzo dobre rezultaty daje oglądanie i słuchanie materiałów obcojęzycznych jednocześnie. Telewizja jest bardzo dobrym medium. Ale każde inne dostępne narzędzie multimedialne jest na wagę złota. Gry komputerowe, książki, kreskówki. Każdy środek jest dozwolony. Często sprawdza się ta metoda na materiale, który już znamy i kolejny raz konsumujemy w języku niemieckim lub innym języku obcym.
Poranna nauka – niezależnie od tego, czy chcesz podjąć klasyczną ścieżkę i uczyć się z podręcznikiem lub kursem, czy z aplikacją lub konwersacjami online z tutorem– najlepiej jest uczyć się rano. Nasz umysł jest najsilniejszy wczesnym rankiem, kiedy głowa jest świeża.
Uczenie się systematycznie – znacznie lepiej i efektywniej jest uczyć się systematycznie. W zależności od ilości czasu, który możemy poświęć – jeśli nie możesz uczyć się codziennie, zarezerwuj sobie dwa lub trzy dni w tygodniu. Zasadą jest – lepiej ćwiczyć codziennie 10 min niż raz w tygodniu 2 godziny lub więcej.
Nie ucz się gramatyki – z doświadczenia możemy powiedzieć, że ludzie dużo chętniej i szybciej uczą się poprzez konwersacje. Gramatyka i ortografia mogą być na drugim miejscu i stanowić dopełnienie nauki.
Nie poddawaj się – jeszcze żaden mistrz nie spadł z nieba. Opanowanie czegoś tak złożonego i obszernego, jak opanowanie języka, nawet jeśli ma to być tylko podstawy, zajmuje dużo czasu i dużo praktyki. Często możemy zapamiętać słowo lub wyrażenie dopiero po kilku próbach. Następnie wymawianie i spontaniczne użycie to zupełnie inny numer domu.
Mówienie na głos – najlepiej zapamiętujemy to, co wypowiadamy na głos. Najlepsze, co może nam się przytrafić, to rozmówka, z którym można porozmawiać.
Prośba o pomoc – nie bój się prosić o pomoc. Nie każdemu nauka przychodzi równie łatwo. Jeżeli znasz kogoś, kto mógłby ci pomóc, poproś o radę, bo na dłuższą metę jest to lepsze rozwiązanie niż rezygnacja lub zapamiętywanie błędów.
Kto nie zna języków, ten jest kaleką – Andrzej Sapkowski: Kref Elfów.
Tymi słowami uznanego polskiego pisarza fantasy chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, jak ważna jest nauka języków.