-
09 cze 0
09-06-2022
Apel Walnego Zebrania Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w sprawie wyborów w 2023 r.
4 czerwca 2022 r., Zakrzów
Zbliżający się rok 2023 będzie dla naszej organizacji szczególnym wyzwaniem. W tym roku kończy się obecna kadencja Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim – przed nami zatem wybory w naszych strukturach. To także rok, zgodnie z kalendarzem wyborczym, wyborów samorządowych i parlamentarnych. To trzy duże zadania, które wymagają zaangażowania nie tylko całej struktury organizacyjnej TSKN, ale i samorządowców wybranych z list Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka w ostatnich wyborach.
Najważniejszym wyróżnikiem TSKN na Śląsku Opolskim są ludzie zaangażowani w lokalnych strukturach organizacji, którzy wykonują gros pracy na rzecz swoich lokalnych społeczności. Pandemia przez ostatnie dwa lata nie pozwoliła nam w pełni realizować naszej bogatej oferty kulturalno-językowej, część regularnych, tradycyjnych spotkań nie mogła się odbyć. Potrzeba czasu i motywacji by odbudować, co przez te ostatnie dwa lata zostało ”uśpione”. Dlatego potrzebujemy silnych, zmotywowanych zarządów DFK, zarządów gminnych, powiatowych i zarządu wojewódzkiego. TSKN jako wyróżniająca się organizacja na terenie województwa, ale i w skali kraju może poszczycić się tak prężnie działającymi strukturami, które w duchu demokracji wybierają swoich przedstawicieli i realizują najważniejsze cele społeczności mniejszości niemieckiej. Dlatego też zwracamy się z apelem do wszystkich członków by już dzisiaj rozpocząć dyskusję w kołach DFK dotyczącą przyszłości, szukać i przygotowywać zaangażowanych ludzi, którzy chcą rozwijać naszą organizację a w ten sposób pozytywnie wpływać na ochronę jakże ważnego dla nas i naszego regionu dziedzictwa językowego i kulturowego Niemców.
W tym trudnym roku czekają nas także wybory samorządowe i parlamentarne. Jako pełnoprawni obywatele Polski mamy prawo w tych wyborach wziąć czynny udział. Od lat mamy swoich reprezentantów zarówno na poziomie regionalnym jak i w Sejmie RP. Reprezentanci naszej społeczności dbają o rozwój naszego Heimatu, jak i reprezentują nas na szczeblu krajowym troszcząc się i broniąc praw mniejszości narodowych. Tym bardziej, mimo niesprzyjającej sytuacji politycznej, mimo decyzji dyskryminujących Niemców w Polsce, konieczne jest zachowanie ciągłości, a nawet zwiększenie reprezentacji politycznej zarówno w regionie jak i w polskim parlamencie. Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazuje, że o sprawy związane z nauczaniem języka niemieckiego, kwestie praw mniejszości musimy walczyć sami a na zrozumienie możemy liczyć w pierwszej kolejności tam, gdzie mamy swoich przedstawicieli. Nie będziemy w stanie tego robić, bez przekonanych i zaangażowanych radnych, wójtów, burmistrzów, posłów.
Jako Mniejszość Niemiecka jesteśmy ważną częścią polskiego społeczeństwa, jesteśmy lojalnymi obywatelami Rzeczpospolitej podejmującymi swe działania i aktywności w oparciu o polskie prawo, w tym najważniejszy polski akt prawny, którym jest Konstytucja. Korzystajmy więc w pełni z naszych ustawowych praw i zaangażujmy się zarówno w wybory samorządowe jak i parlamentarne. Naszą siłą są zarówno mocne struktury organizacyjne jak i mocna reprezentacja polityczna, nie byłoby jednak tej reprezentacji bez ciągłej pracy u podstaw i zaangażowania zarówno podczas kampanii wyborczej jak i po niej.
Apelujemy by równocześnie z dyskusją o przyszłości TSKN, dyskutować o przyszłości politycznej naszego regionu. Zastanówmy się już dzisiaj, kto może reprezentować naszą społeczność na poziomie regionalnym, ale także w Sejmie. Rozpocznijmy dyskusje w naszych DFK, które pozwolą nam wyłonić najlepszych kandydatów i kandydatki.
Pamiętajmy przy tym o tym, że udział w życiu politycznym nigdy dla nas i naszych kandydatów nie może być celem samym w sobie, ale musi być wyrazem naszego zaangażowania i troski o losy zarówno własnej społeczności jak i losy społeczności regionalnej, która swym głosem nas w wyborach wsparła.