-
11 kwi 0
11-04-2022
Poprzez krótką serię wpisów pracownicy TSKN chcieliby przedstawić wszystkim swoim czytelnikom ciekawe zwyczaje i tradycje związane z najważniejszym świętem chrześcijańskim, które są kultywowane w regionie.
Niektórzy mogą być zaskoczeni tym, że w ich domu nie zna się tego czy innego zwyczaju lub obchodzą go w inny sposób. Po raz kolejny pokazałoby to, jaką różnorodność kulturową ma do zaoferowania Śląsk. Pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego należy do najpiękniejszych obowiązków, przed którymi się stoi, a Ślązak słynie z wierności wobec swoich tradycji.
Popularnym rytuałem wielkanocnym jest wielkanocne ognisko w Wielką Sobotę. Jednakże zwyczaj ten nie wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej. Wielkanoc jest m. in. świętem wiosennego przebudzenia, więc rozpalanie wielkiego ognia było już zwyczajem ludów pogańskich, aby powitać powrót natury. Ogień jest symbolem słońca, które z radością powraca do ludzi po długiej zimie. Z ogniem wiąże się również zapewnienie płodności, wzrostu i zbiorów. Od XI wieku wielkanocne ogniska stały się tradycją także w Niemczech, a z biegiem lat na Śląsku. Chrześcijanie przejęli pogański zwyczaj i zmienili jego interpretację. Ogień stał się światłem Jezusa, przypominającym o życiu i zmartwychwstaniu Chrystusa.