-
04 mar 0
04-03-2022
Do akcji pomocowej ukraińskim uchodźcom, którzy uciekli z opanowanego wojną kraju lub − mimo niebezpieczeństwa − podjęli decyzję o pozostaniu, dołączyły organizacje mniejszości niemieckiej. Obok tych trwających pojawiają się kolejne, spontanicznie działania.
Jako organizacja zrzeszona w Grupie Roboczej Mniejszości Niemieckiej (AGDM), w ramach akcji “Mniejszości pomagają mniejszościom”, zadeklarowaliśmy − wspólnie z organizacjami mniejszości niemieckiej w Rumunii i na Słowacji – wsparcie transportowe dla osób, które będą chciały dotrzeć do Niemiec, do ośrodka we Friedlandzie w Dolnej Saksonii.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN w Opolu) włączyło się w zbiórkę prowadzoną przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu, którą można tutaj wesprzeć. Zakupione z zebranych środków niezbędne materiały, takie jak np. apteczki pierwszej pomocy, power banki, koce termiczne i inne, przetransportowane zostaną do szpitali na Ukrainę. Również Fundacja Rozwoju Śląska przekaże wsparcie finansowe na zakup wyposażenia do plecaków pierwszej pomocy. W DFK a także w Klubach Seniorach działających w ramach projektu Opolski Senior, prowadzone są zbiórki środków opatrunkowych jak i środków pierwszej potrzeby. Ponadto Niemiecka Szkoła Piłkarska Miro (Miro Deutsche Fußballschule) działająca w ramach TSKN na Śl. Opolskim umożliwia uciekającym przed wojną dzieciom bezpłatny udział w treningach we wszystkich oddziałach. Oprócz tego około 10-12 osób może być zakwaterowanych w domu DFK w Krapkowicach-Otmęcie.
Górnośląski Dom Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach oczekuje na grupę ok. 55 osób, mających być zakwaterowanych na terenie ośrodka. Pierwsze osoby oczekiwane są też w najbliższej przyszłości. Ruszyła kampania pomocowa mająca na celu pozyskanie niezbędnych środków dla uchodźców.
W porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim w Opolu Szkoła Stowarzyszeniowa Pro Liberis Silesiae w Raszowej zaangażowała się w przygotowywanie kanapek dla osób z Ukrainy, przejeżdżających przez Opole i zatrzymujących się w centrum przesiadkowym Sindbad. Od przyszłego tygodnia przez następnych 14 dni, w dni szkolne dzieci, a w weekendy rodzice, przygotowywać będą codziennie kanapki, napoje i ciepły posiłek dla około 200 osób.
W województwie Śląskim w akcję pomocy zaangażowało się kilka mniejszych kół DFK: w Kotulinie straż pożarna, koło gospodyń wiejskich oraz członkowie mniejszości niemieckiej przygotowali noclegi w świetlicy, przygotowywana jest tam również stołówka. Zbiórki ubrań, środków higienicznych i żywności zorganizowano m.in. w Wielowsi, Dąbrówce, Rudzińcu czy Gliwicach. „Wielu Ukraińców mieszka tu już od lat, nie są więc dla nas ludźmi zza granicy, ale zza ściany”, opowiada Agnieszka Dłociok, członkini Zarządu TSKN w Raciborzu. „W tej akcji nie ma podziału w społeczeństwie, robimy wszystko wspólnie”, uzupełnia.
Również mniejszość niemiecka w Kłodzku przygotowała dla uchodźców noclegi; czekają na nich dwa domki letniskowe, przygotowywane są też kolejne pokoje u prywatnych osób. Materialnie towarzystwo planuje wesprzeć uchodźców ze środków pochodzących ze specjalnego konta, na które gromadzone są fundusze dla potrzebujących.
W ramach corocznej akcji charytatywnej „Wielkie Ślizganie” Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM) zbiera – w tym roku również na rzecz uchodźców − żywność, artykuły higieniczne i inne artykuły pierwszej potrzeby oraz, wraz z Caritas diecezji opolskiej, środki finansowe na pomoc humanitarną. Podobne zbiórki organizują również mniejsze grupy mniejszości niemieckiej, jak np. Jugend Aktiv z Dobrodzienia czy zespół szkolno-przedszkolny w Gosławicach, które spontanicznie zorganizowały zbiórki darów. Ponadto nasi członkowie, indywidualnie, jako DFK czy w ramach inicjatyw parafialnych, angażują się w setki lokalnych inicjatyw.
Znaczenie mają nie tylko czyny, lecz również modlitwa: 3 marca 2022 o godzinie 19:00 w opolskiej katedrze odbędzie się wielojęzyczna modlitwa różańcowa o pokój.
Więcej: www.vdg.pl, www.skgd.pl, www.bjdm.eu