-
30 gru 0
30-12-2021
Rok 2021 dobiega końca wielkimi krokami. Dla Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim jest to okazja do spojrzenia wstecz na miniony rok, który wypełniony był najróżniejszymi wydarzeniami. W ciągu czterech artykułów po raz kolejny prezentujemy najważniejsze wydarzenia i imprezy, które miały miejsce w danych miesiącach. W trzeciej części przeglądu przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom, które miały miejsce od lipca do września.
W lipcu zorganizowano letnie warsztaty w Głuchołazach dla dzieci i młodzieży należącej do mniejszości niemieckiej. Organizatorem tego wydarzenia było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Podczas letnich warsztatów, które trwały od 10 do 19 lipca, dzieci miały okazję spędzić ze sobą dużo czasu i nawiązać nowe znajomości. Jednocześnie dzieci i młodzież miały możliwość poznać historię i instytucje mniejszości niemieckiej oraz wymienić się doświadczeniami na temat swojego zaangażowania w strukturach mniejszości niemieckiej. Z powodu pandemii koronawirusa w letnich warsztatach mogło wziąć udział zaledwie 60 dzieci. W lipcu również po raz pierwszy odbyła się „Stadtrally”, zorganizowana przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Celem projektu jest odkrycie śladów niemieckiej historii w poszczególnych miejscach na terenie Województwa Opolskiego. Pierwsza edycja „Stadtrally” odbyła się w Dobrodzieniu.
W sierpniu Heinrich Kroll został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi. Wieloletni przewodniczący TSKN, poseł na Sejm i przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, został dnia 31 sierpnia 2021 r. odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi, za wieloletnie, duże zaangażowanie na rzecz mniejszości niemieckiej. Ponadto w sierpniu ponownie wystawiono kampanię “Mniejszość niemiecka ma wartość”, która została zainicjowana w 2019 roku i pokazuje pozytywne aspekty przynależności do mniejszości niemieckiej. Przez okres dwóch tygodni wystawa była prezentowana w Krapkowiach, Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie i w Kluczborku.
We wrześniu odbył się finał konkursu piosenki niemieckiej „Superstar”. W centrum kultury w Malapane wystąpili soliści i grupy śpiewacze, które zostały wybrane w pierwszej rundzie. W pierwszym etapie konkursu, który został podzielony na trzy kategorie wiekowe, wzięło udział około 70 kandydatów, z których do finału zakwalifikowało się 24 osób. W finale każdy z finalistów zaprezentował piosenkę w języku niemieckim. Wszystkie występy były następnie oceniane przez trzyosobowe jury. Ponadto w ramach projektu „Miro Deutsche Fußballschule” we wrześniu została otwarta pierwsza szkółka piłkarska poza województwem opolskim. W województwie śląskim, w miejscowości Wieszowa, od września działa również Niemiecka Szkółka Piłkarska Miro.