-
22 lis 0
22-11-2021
18. Dni Kultury Niemieckiej, organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN), są już przeszłością. Oprócz licznych imprez, takich jak koncerty, spotkania autorskie, wystawy itp. w tym roku odbyło się również kilka nowych wydarzeń. W sumie w ramach 18. edycji Dni Kultury niemieckiej można było wziąć udział w 46 wydarzeniach.
18 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim są już historią. W ciągu całego miesiąca odbyło się łącznie 46 imprez, w tym wiele koncertów, wystaw, spotkań autorskich, prezentacji książek itp. Uroczyste otwarcie odbyło się w Filharmonii Opolskiej 8 października koncertem pod batutą Yaroslava Shemeta. Pierwsze wydarzenie miało jednak już miejsce 1 października w Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Tam zorganizowano spotkanie z autorem oraz prezentację publikacji „Kwestia niemiecka na górnym śląsku”. 18 Dni Kultury zakończyły się koncertem zespołu „Polish Brass Trio”, który odbył się 29 października w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Ponadto podczas Dni Kultury wystąpiły zespoły takie jak Jazzcombo OnCue, Piotr Lempa, Oskar Koziołek-Goetz oraz Paulina Garlińska. Nowością w programie Dni Kultury Niemieckiej były: Noc strachów w Centralnej Bibliotece im. J. v. Eichendorffa w Opolu, gra miejska zorganizowana przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej oraz Rozmowy po niemiecku w kawiarni Kofeina Opole.
Wspomnieć należy również o wystawach „W KRĘGU KULTUNY NIEMIECKIEJ – grafika zabytkowa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu” oraz „SĄSIEDZI – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”, które zostały wystawione w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu i udostępnione publiczności do 13 listopada.
Łącznie odbyło się 46 imprez w jedenastu miejscowościach, na terenie województwa opolskiego.
Program dni kultury niemieckiej skierowany był do osób w każdym wieku. Poszczególne wydarzenia organizowane były w celu zaprezentowania zarówno kultury niemieckiej, jak i dorobku artystycznego Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Ponadto Projekt ten stał się nieodłączną częścią opolskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych. W ciągu 18-letniej historii Dni Kultury Niemieckiej w poszczególnych imprezach wzięło udział ponad 20.000 gości.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim składa serdeczne podziękowania następującym instytucjom i organizacjom:
– Konsulatowi RFN w Opolu oraz Samorządowi Województwa Opolskiego za finansowanie 18. Dni Kultury Niemieckiej
– Partnerom 18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim: Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu, Bibliotece Austriackiej w Opolu, Związkowi Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, Domowi Współpracy Polsko-Niemieckiej, Filharmonii Opolskiej, Związkowi niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Muzeum Diecezjalnemu w Opolu, LernRaum.pl, Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, Niemieckiemu Towarzystwu Oświatowemu, Landtag Rheinland-Pfalz, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych, Polsko- Niemieckiemu Centrum Bibliotek, Mediów, Kultury i Badań Naukowych im. Josepha von Eichendorffa, Prudnickiemu Ośrodku Kultury, Bibliotece i Centrum Kultury w Kolonowskiem.
Sponsorom: Śląskie Kruszywa Naturalne Sp z o o , Filplast Sp. z o.o., SPOT Light Sp. z o.o., Smuda Consulting, Paul Schockemohle Logistics Polska, Bank Spółdzielczy w Krapkowicach, Transport Towarowy Krzysztof Cichon Sp. z o.o., Clean Energy
Patronom medialnym: Radio Opole, Radio PARK, Nowa Trybuna Opolska, 24opole.pl, Radio DOXA, Wochenblatt.pl, Polen Journal, Tygodnik Ziemi Opolskiej, Tygodnik Krapkowicki, TVP3 Opole, Antidotum.