-
26 maj 0
26-05-2021
W dniu 6.05.2021 nieznany sprawca bądź sprawcy dopuścili się w gminie Walce aktu wandalizmu na tle narodowościowym. Na budynku OSP Walce pojawił się napis “Je..ć TSKMN”, ponadto przed wejściem do Urzędu Gminy zostawiono tablice z tekstami, które atakują i naruszają dobre imię zaangażowanych członków Mniejszości Niemieckiej z gminy Walec i gminy Głogówek: Wójta gminy Marka Śmiecha, przewodniczącej gminnych struktur TSKN i jednocześnie pracownicy Urzędu Gminy – Izabeli Waloszek, a także radnego gminy Głogówek i równocześnie przewodniczącego Związku Śląskich Rolników – Bernarda Dembczaka.
W polskiej Konstytucji czytamy: Art. 35. 1. Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury. Ponadto art. 6 ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych z dn. 6 stycznia 2005 r. mówi: „Zabrania się dyskryminacji wynikającej z przynależności do mniejszości.”
Powyższe wydarzenie wywołuje wśród członków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim duże zaniepokojenie i smutek. Jako organizacja od lat wspólnie i z szacunkiem pracujemy na rzecz mieszkańców naszego regionu. Budujemy mosty dialogu, które mają się przyczynić do wzajemnego zrozumienia. Wartością naszego regionu jest jego wielokulturowość, jego bogate tradycje wywodzące się z niemieckich, czeskich i polskich kręgów kulturowych. Podtrzymaniu odrębności kulturowej i tożsamości nie sprzyjają takie wydarzenia, jak te opisane wyżej. Zauważyć należy, że jest to pierwszy od bardzo długiego czasu przypadek zdewastowania mienia publicznego na tle narodowościowym. Z niepokojem od lat obserwujemy nasilanie się mowy nienawiści w internecie i zawsze przy tym wskazujemy, że konieczne jest reagowanie, bo z Internetu jak się okazuje bliska jest droga „na ulicę”. W kontekście wydarzeń z gminy Walce i treści jakie tam zostały przez sprawcę bądź sprawców przekazane musimy też wskazać, że nasz niepokój budzą w ostatnim czasie również pełne agresji i niechęci względem wypowiedzi niektórych regionalnych i lokalnych polityków, które mogą budować wrogość do społeczności Mniejszości Niemieckiej, która zgodnie z polskim i europejskim ustawodawstwem ma prawo pielęgnować swoją odrębność językową i kulturową.
Dlatego też apelujemy o poszanowanie odrębności kulturowej ludzi żyjących w tym regionie, szczególnie społeczności mniejszości narodowych. Nie bądźmy także obojętni na podobne wydarzenia – dokumentujmy i zgłaszajmy je do odpowiednich organów. Apelujemy też o „ważenie słów”, szczególnie przez osoby publiczne, które czasami ze względu na źle rozumiane korzyści polityczne zamiast łagodzić spory celowo i świadomie podgrzewają atmosferę niektórych wydarzeń. Tylko tak możemy przyczynić się do tego by podobne przypadki w przyszłości nie miały miejsca. Od lat mieszkamy w naszym regionie wspólnie i w zgodzie, nie pozwólmy by podobne wydarzenia tę zgodę niszczyły.