-
04 cze 0
04-06-2019
W niedzielę 2 czerwca 2019 w Grocie Lurdzkiej na Górze św. Anny odbyła się 24 pielgrzymka mniejszości narodowych i etnicznych. Jednocześnie upamiętniona została 30. rocznica ponownego wprowadzenia na mszę świętą języka niemieckiego. Eucharystia ta odprawiona została 4 czerwca 1989 roku. Wprowadził ją ks. arcybiskup Alfons Nossol.
Przed mszą św. przewodniczący Związku Bernard Gaida przemawiał po niemiecku i po śląsku. W imieniu Romów w języku romskim i polskim głos zabrała Helena Łakatosz z Brzegu.
Msza święta odbyła się w wielu językach: po polsku, po niemiecku i po romsku, w której przewodniczyli biskup Andrzej Czaja oraz pomocnik biskup diecezji Paderborn Matthias König.
W tym roku w Grocie Lurdzkiej zgromadziło się ok. półtora tysiąca wiernych mniejszości niemieckiej oraz grupa reprezentująca społeczność Romów z przewodniczących ich stowarzyszenia Janem Korzeniowskim. We Mszy św. wzięli udział liczni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Stronę niemiecką reprezentował ambasador RFN w Warszawie Rolf Nikel, Pani Konsul RFN w Opolu Birgit Fiesel-Rösle oraz Bernd Fabritius pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców. Natomiast polską – europoseł właśnie zakończonej kadencji Marek Plura, poseł na Sejm RP Ryszard Galla, wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida i przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego na Śląsku Opolskim Rafał Bartek, starostowie i burmistrzowie gmin.
W załączniku przedstawiamy treść przemówienia przewodniczącego Związku Bernarda Gaidy.
Po uroczystej Mszy Św. w namiocie obok Domu Pielgrzyma odbył się XXVIII Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej.
Tekst: VDG
[envira-gallery id=”20739″]