-
30 maj 0
30-05-2019
W Zakrzowie, gmina Polska Cerekiew, 25 maja odbyło się 30 Walne Zebranie Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN). Podczas tegorocznego Zebrania Delegaci nie tylko podsumowali ostatni rok i całą czteroletnią kadencję, wybrali również nowe władze Towarzystwa.
Dzięki zaangażowaniu członków TSKN w roku 2018 w lokalnych kołach DFK zrealizowano ponad 600 projektów, w tym: 359 projektów w ramach programu Ożywienie Domów Spotkań, a także 133 projekty sfinansowane z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec oraz 28 projektów sfinansowanych w ramach dotacji samorządowych. TSKN zorganizował szereg imprez wojewódzkich, m.in. Noworoczne Spotkanie Środowisk Twórczych i Sportowych Mniejszości Niemieckiej, Konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, Bajkowe Noce czy 15 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Biuro TSKN sprawuje również opiekę nad zespołami i grupami artystycznymi mniejszości niemieckiej. W wycieczkach dla dorosłych jesienią ubiegłego roku udział wzięło ponad 1200 osób.
W ubiegłym roku TSKN wydał również następujące publikacje: Mniejszość Niemiecka w faktach i liczbach” oraz „Prawa mniejszości niemieckiej w Polsce”. TSKN jako pierwsza organizacja mniejszości niemieckiej wprowadził również aplikację mobilną na telefony – SKGD-App.
Rafał Bartek podsumowując ostatnie 4 lata mówił: Dynamika tych 4 lat była przeogromna i to nie tyle ze względu na to co się działo wewnątrz organizacji, ale o wiele bardziej ze względu na to co się działo wokół nas. Kontynuowaliśmy z sukcesem wiele projektów kulturalnych i językowych, podejmowaliśmy także wiele nowych inicjatyw np. projekt „Opolskie bez tajemnic”, film dokumentalny „Gruss aus Oppeln” i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić. Musieliśmy jednakże radzić sobie z problemami, których w 30 lat po przemianach demokratycznych w Polsce po prostu się nie spodziewaliśmy. Mówimy tu o powiększeniu miasta Opola, a także zmianie interpretacji przepisów prawa w zakresie równoległego nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości i jako języka obcego. Dużym wyzwaniem dla organizacji Mniejszości Niemieckiej jest zabieganie o finansowanie. Cieszymy się, że w ostatnim czasie możemy się cieszyć swego rodzaju stabilizacją finansową ze strony polskiego jak i niemieckiego rządu.
Uprawnionych do udziału w Walnych Zebraniach Delegatów TSKN jest 150 Delegatów – przedstawicieli struktur Towarzystwa z całego województwa opolskiego oraz powiatu lublinieckiego. W tegorocznym Walnym Zebraniu udział wzięło 121 Delegatów. Kadencja struktur TSKN trwa 4 lata, na tegorocznym Zebraniu Walnym Delegaci wybrali spośród siebie 11 osobowy Zarząd, a także Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński. W skład Zarządu TSKN weszli: Rafał Bartek Przewodniczący (który otrzymał 99,16% głosów), Zuzanna Donath-Kasiura (94,87% głosów), Roman Kolek (86,32% głosów), Ryszard Galla (85,47% głosów), Edyta Gisman (80.34% głosów), Sylwia Kus (79,48% głosów), Joanna Hassa (75,21% głosów), Róża Zgorzelska (67,52% głosów), Krzysztof Wysdak (62,39% głosów), Kryspin Cieplik (55,55% głosów). W skład komisji rewizyjnej weszli: Mirosław Lasar, Damian Hutsch, Ewelina Brol, Natalia Jasik Schulwitz, Hubert Ibrom. Do Sądu Koleżeńskiego wybrano: Jana Pankalę, Jacka Wróbla, Gerarda Wonsa, Krystian Baldego i Rudolfa Urbana.
Delegaci jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi oraz przegłosowali plan pracy na rok 2019. Przegłosowano również 3 rezolucje: w sprawie nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości, w sprawie 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej oraz w kwestii wyborów parlamentarnych 2019.
[envira-gallery id=”20660″]