-
21 maj 0
21-05-2017
28 Zjazd Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim odbył się 20.05.2017 w Naczęsławicach (powiat kędzierzyńsko-kozielski). Podczas zjazdu delegaci podsumowali ostatni rok działań Towarzystwa. Ponadto przedstawiono plany oraz ważne tematy, które będą podejmowane w roku 2017.
Dzięki zaangażowaniu członków TSKN w roku 2016 w lokalnych kołach DFK zrealizowano ponad 600 projektów, w tym: 377 projektów w ramach programu Ożywienie Domów Spotkań na łączną kwotę 556 257 zł, a także 170 projektów sfinansowanych z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec na kwotę 513 489 zł oraz 22 projekty sfinansowane w ramach dotacji samorządowych. Dział Kultury TSKN zorganizował szereg imprez wojewódzkich, m.in. Noworoczne Spotkanie Środowisk Twórczych i Sportowych Mniejszości Niemieckiej, Konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, Bajkowe Noce czy 13 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Biuro TSKN sprawuje również opiekę nad zespołami i grupami artystycznymi mniejszości niemieckiej. Ponadto po raz pierwszy zorganizowano serię 5 koncertów powiatowych w których udział wzięło ponad 2500 osób, a także jednodniowe wycieczki do Berlina z udziałem 176 dzieci z mniejszości niemieckiej. Sporym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszyły się również kursy języka niemieckiego. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad oraz uproszczonej formie zgłoszeń, utworzono 28 grup kursowych z udziałem 190 osób.
TSKN żył w ubiegłym roku również sprawą zmiany granic miasta Opola, szczególnie w kontekście naruszenia praw mniejszości przy procedowaniu zmian. Podczas Zjazdu Delegatów liderzy TSKN wyrazili głęboką nadzieję, że złożona w ubiegłym roku petycja do Komisji Petycji dalej będzie rozpatrywana przez Parlament Europejski.
W swoim wystąpieniu podsumowującym rok 2016, Przewodniczący TSKN Rafał Bartek podkreślał:
„Wiele z tych inicjatyw zależy od Państwa obecności i zaangażowania, zależy od zaangażowania wielu naszych członków DFK. Za pielęgnowanie swojej kultury, języka, tożsamości, za wkład i trud włożony w organizację każdego wydarzenia z całego serca dziękuję. Dziękuję za Wasze zaangażowanie i za Wasz entuzjazm. Dalej będziemy robić swoje. Mamy co robić. Naszym priorytetem pozostaje pielęgnowanie języka niemieckiego i tożsamości.”
Delegaci jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi TSKN za poprzedni rok działalności.
W trakcie dyskusji omawiano plany na bieżący rok. Będąc jednym z najsilniejszych ugrupowań w województwie, TSKN stale podkreśla swój ścisły związek z regionem oraz jego mieszkańcami. W związku z tym jednym z ważniejszych zadań na kolejny rok, a którego realizacja już się rozpoczęła, jest odpowiednie przygotowanie do zbliżających się w 2018 roku wyborów samorządowych. Jesienią tego roku odbędą się natomiast wybory do Bundestagu, w których głos na swoich kandydatów mogą oddać również Niemcy mieszkający w Polsce. TSKN wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce planują kampanię informującą i zachęcającą do udziału w tych wyborach.
Plany na kolejny rok działalności TSKN to także wdrożenie nowych inicjatyw, takich jak Deutschklub (projekt dla młodzieży w wieku 12-16, podczas którego uczestnicy raz w tygodniu będą się spotykać, rozwijać swoje pasje i używać język niemiecki w życiu codziennym) oraz usprawnienie inicjatyw obecnie funkcjonujących. Ponadto przewidziano dalszy rozwój wielu sztandarowych projektów TSKN, m.in. niemieckojęzycznych szkółek piłkarskich Miro, gdzie w 11 oddziałach na dzień dzisiejszy trenuje, pod okiem w sumie 21 trenerów, 380 dzieci w 26 grupach. Wraz z początkiem lipca TSKN wprowadzi również nowe legitymacje członkowskie.
Uprawnionych do udziału w Zjazdach Rocznych TSKN jest 149 Delegatów – przedstawicieli struktur Towarzystwa z całego województwa opolskiego oraz powiatu lublinieckiego. W tym roku w Zjeździe w Naczęsławicach udział wzięło 96 delegatów. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili ponadto zaproszeni goście: Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Sabine Haake, wójtowie, burmistrzowie, starostowie oraz organizacje i instytucje mniejszości niemieckiej. To drugi zjazd delegatów pod szefostwem obecnego Zarządu: Przewodniczącego Rafała Bartka, Wiceprzewodniczących Ryszarda Galli oraz Bernarda Gaidy, Sekretarz Zuzanny Donath-Kasiury, Skarbnik Edyty Gisman oraz członków zarządu: Róży Zgorzelskiej, Rudolfa Urbana, Norberta Rascha, Krzysztofa Wysdaka, Norberta Honki, Józefa Swaczyny.
[envira-gallery id=”15308″]