-
09 paź 0
09-10-2016
Rozpoczęło się głosowanie nad do Budżetu Obywatelskiego 2017. Głosowanie trwać będzie w dniach 10 do 23 października 2016. Osobami uprawnionymi do głosowania są mieszkańcy Opola, którzy ukończyli 16 rok życia.
Głosowanie odbywa się na formularzu udostępnionym wraz z listą zadań dopuszczonych do głosowania.
– drogą elektroniczną na www.opole.pl
– w jednostkach Urzędu Miasta Opola
Osoba głosująca ma prawo głosować maksymalnie na 3 zadania małe oraz 3 zadania duże. Głosowanie na więcej niż 3 projekty z każdej grupy albo niewskazanie żadnego projektu na Karcie do głosowania powoduje nieważność głosu.
Projekt „Poznaj z nami przedwojenne Oppeln” jest projektem dużym z numerem 22
Dlaczego chcielibyśmy żeby wniosek został zrealizowany?
Choć chodzimy po tych samych chodnikach, używamy tych samych ulic, odpoczywamy w tym samym parku miejskim na wyspie Bolko, urzędy są zlokalizowane w tych samych budynkach, historia przedwojennego Oppeln nie jest powszechnie znana mieszkankom i mieszkańcom współczesnego Opola. Zbliżające się 800 lecie lokacji miasta jest doskonałą okazją, aby tę sytuację zmienić i nieznaną jeszcze historię i twórców przybliżyć.
Co ma zostać zrealizowane w ramach wniosku?
– nakręcenie serii historycznych dokumentów filmowych o Oppeln;
– tłumaczenie z języka niemieckiego poezji i prozy piszącego o przedwojennym Oppeln H. Niekrawtza oraz legend górnośląskich E. Grabowski;
– wystawy malarstwa i fotografii o przedwojennym Oppeln i miejscowościach, które obecnie wchodzą w skład współczesnego Opola;
– przygotowanie tematycznego interaktywnego przewodnika historycznego po przedwojennym Oppeln i miejscowościach, które obecnie wchodzą w skład współczesnego Opola.
– cykl spacerów, prelekcji oraz gier miejskich w miejskich instytucjach kultury na podstawie powyższego przewodnika z tematami przewodnimi np. jak: przemysł cementowy, browarniczy, wypoczynek, restauracje etc.;
– organizacja zajęć dla młodzieży w instytucjach oświatowych (szkołach ponadpodstawowych) o historii lokalnej, przybliżające im przedwojenną historię miasta i poszczególnych dzielnic.
Ponadto we wnioskach małych na głosy czeka wniosek Dzielnicowe i Osiedlowe Punkty Obsługi Mieszkańców Opola, wniosek nr 3.
Dzielnicowe i Osiedlowe Punkty Obsługi Mieszkańców Opola, Wniosek mały nr 3
Dlaczego chcielibyśmy żeby wniosek został zrealizowany?
Urząd powinien być przyjazny dla mieszkańców, którzy z różnych względów (zdrowotnych, zawodowych) nie mogą dotrzeć do centrum miasta w godzinach pracy Urzędu. Dzięki dostępności informacji w wielu miejscach rozmieszczonych na terenie całego miasta, opolanie będą mogli oszczędzić czas aby załatwić swoje sprawy urzędowe, a zarazem będą mieli pełną informację o wydarzeniach w mieście oraz aktualnej ofercie działających w nim organizacji pozarządowych. Utworzenie punktów informacji zapewni efektywniejszy dostęp mieszkańców do urzędu.
Co ma zostać zrealizowane w ramach wniosku?
Utworzenie w należących do Gminy Opole obiektach: domach seniora, bibliotekach, młodzieżowych domach kultury punkty obsługi mieszkańców, w których opolanie mogliby załatwić podstawowe sprawy urzędowe np. złożyć wymagane dokumenty, uzyskać potrzebne informacje; tam również mieliby dostęp do informacji dotyczących aktualnych wydarzeń kulturalnych w mieście oraz oferty organizacji pozarządowych.