Opole i Górny Śląsk oczami brytyjskimi 1920-1922 / Oppeln und Oberschlesien aus britischer Sicht 1920-1922 / Opole-Oppeln and Upper Silesia through British eyes 1920-1922
Najnowsza publikacja dr. Gerharda Schillera i Beaty Kubicy wydana pod szyldem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim poświęcona jest obecności żołnierzy brytyjskich w okresie 1920-1922 w Opolu i na Górnym Śląsku.
Burzliwy okres Powstań Śląskich i Plebiscytu jest przełomowym okresem w historii Górnego Śląska i miasta Opola. To niezwykle ważna data w zbiorowej pamięci członkiń i członków Mniejszości Niemieckiej. Obchodzone huczne od 2019 roku 100-lecia kolejnych Powstań Śląskich i Plebiscytu w okresie formowania się II Rzeczpospolitej i Republiki Weimarskiej jest doskonałym wprost czasem, by upamiętnić obecność czterech kompanii Brytyjskich Sił Zbrojnych w Opolu, zaważywszy na to, że te misje kontrolne wojsk brytyjskich, francuskich i włoskich stały się kilkadziesiąt lat później wzorem dla utworzenia współczesnej praktyki misji pokojowych i misji stabilizacyjnych ONZ. Opracowana publikacja na temat pobytu brytyjskich siłach zbrojnych w latach 1921-1922 wnosi nieznaną, nową perspektywę do toczącej się debaty wokół Powstań Śląskich i Plebiscytu z okazji 100-lecia. Jest wspaniałą możliwością dla mieszkańców Opola spojrzenia na ówczesny Górny Śląsk i życie w ówczesnym mieście oczami brytyjskich żołnierzy i oficerów oraz dziennikarzy raportujących ich pobyt w prasie brytyjskiej i amerykańskiej, co z całą pewnością jest gratką dla specjalistów i miłośników lokalnej historii. Publikacja uzupełnia wiedzę o burzliwym i tragicznym okresie wśród członków i członkiń Mniejszości Niemieckiej.
Publikacja powstała dzięki wsparciu: Jim Powrie (Umbertide), Dr. Karsten Eichner (Wiesbaden), Dr. Ulrich Schmilewski (Karlstadt), Dr. Hywel Maslen (London), Dr. Matthias Wessinghage (Fulda), Constanze Berchtold (Marple), Heather Soutar (Dundee).
Wykorzystane w publikacji materiały pochodzą z: Muzeum Śląska Opolskiego (Opole), Biblioteki Śląskiej (Katowice), Durham County Record Office (Durham), Süddeutsche Zeitung-Photo (München), The National Archives (London).
Publikację przygotowano w języku polskim, niemieckim i angielskim.
Publikacja została zrealizowana w ramach zadania: „Opole 1921-1922 oczami żołnierzy brytyjskich”, umowa nr CDO-RIPS.526.4.2.2021, które całkowicie sfinansowano ze środków urzędu Miasta Opola.