-
02 wrz 0
02-09-2023
1 września br. w 84 rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej oddali hołd i złożyli wiązanki na grobie Józefa Janika, jednego z bohaterskich obrońców Westerplatte.
W piątek 1 września 2023 r. w godzinach porannych Rafał Bartek – Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego i jednocześnie Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim oraz wiceprzewodniczący TSKN Norbert Rasch oddali hołd i złożyli wiązanki kwiatów na grobie obrońcy Westerplatte Józefa Janika, pochowanego na cmentarzu w Wołczynie.
Jak powiedział Rafał Bartek: „W takich trudnych dniach warto pamiętać o tym kto rozpętał tą straszną wojnę i jak wielu ludzi potem musiało zginąć. Każda tragedia wojny to losy konkretnych ludzi, którzy z dnia na dzień zostali w tą wojnę wciągnięci. Przyjeżdżając tutaj chcemy pokazać, że godna pamięć należy się każdemu kto na naszych śląskich ziemiach mieszkał. Naszym zadaniem jest tą pamięć podtrzymywać w duchu historycznej prawdy i nieść mądrze w nowe pokolenia, tak by nie dzieliła, lecz budowała lepszy świat. To ważne szczególnie tutaj w regionie dialogu, który tak mocno próbuje się dziś skłócić.”
Jedną z doświadczonych podczas II wojny światowej osób był pan Józef Janik, obrońca Westerplatte pochowany tu na cmentarzu w Wołczynie. Pochodził z ziemi częstochowskiej i służył na Westerplatte we wrześniu 1939r. Losy powojenne przywiodły Pana Józefa na Śląsk Opolski gdzie został mężem i ojcem. Pan Janik nigdy do końca z traumą wojenną sobie nie poradził i zmarł tragicznie na początku lat siedemdziesiątych.
Jak mówi Wiceprzewodniczacy TSKN N.Rasch: „Losy takich ludzi /jak p. Janik/ którzy byli bohaterami, a mimo to nie radzili sobie z traumą jaką doświadczyli od Niemców podczas wojny, trzeba w obliczu trwających na świecie wojen na nowo przypominać. Dzisiaj szczególnie bliska jest nam tragedia jaką przeżywają nasi sąsiedzi na Ukrainie w związku z rosyjską napaścią na ich kraj. Mając w pamięci tragedię Tego Człowieka, zróbmy wszystko aby się nie powtórzyła dziś.
Dzisiaj w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą i w obliczu doświadczeń Józefa Janika warto pamiętać, że ofiarami wojen nie są tylko ci, którzy w nich giną od kul ale również ci, którym wprawdzie dane było przeżyć, ale którzy z tym co przeżyli i czego doświadczyli nigdy nie byli w stanie się pogodzić. Bądźmy na tyle silni by podejmować odpowiedzialne decyzje w czasie pokoju, tym samym unikając wojny. ”
Przypomnijmy również prawdę trudną dla nas Niemców na Śląsku Opolskim, a zawartą w stanowisku z 2021 roku gdzie pisało oficjalnie niemieckie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: „Rząd RFN ponosi historyczną odpowiedzialność za zbrodnie narodowosocjalistycznych Niemiec w Polsce. Branie odpowiedzialności za najciemniejsze rozdziały polsko-niemieckiej historii oraz działania przeciwko zapomnieniu o nich wciąż są dla nas priorytetowe. Mówiąc o przyjmowaniu odpowiedzialności historycznej, mamy też na myśli uznanie cierpienia ofiar”.