-
04 mar 0
04-03-2023
Dnia 2. marca 2023r. w Bundestagu odbyła się debata na temat 25 lat istnienia Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych. Karta Języków jest europejską konwencją o ochronie i promocji języków używanych przez członków tradycyjnych mniejszości.
Natalie Pawlik (SPD), pełnomocnik federalna do spraw przesiedleńców i mniejszości narodowych, powiedziała:
“Języki mniejszościowe są żywe i mają się dobrze. Są one wyrazem różnorodności. Dla osób posługujących się nimi są one częścią ich tożsamości kulturowej. Dla nas wszystkich są one wyjątkową częścią życia kulturalnego w Niemczech i w Europie. Teraz ważne jest, aby je zachować i promować”.
Natalie Pawlik była przy tym jedną z zaledwie kilku posłów, którzy posługiwali się językiem literackim. W tym dniu języki regionalne i mniejszościowe używane w Niemczech zdominowały debatę.
W wystąpieniach pojawiła się również aktualna sytuacja mniejszości niemieckiej w Polsce. Od 1 września język niemiecki jako język mniejszościowy jest nauczany w polskich szkołach podstawowych tylko przez jedną godzinę tygodniowo, podczas gdy inne języki mniejszościowe nadal mają trzy godziny. Christoph de Vries (CDU), przewodniczący Zespołu Wypędzonych, Późnych Wysiedleńców i Mniejszości Niemieckich CDU/CSU, powiedział w związku z tym:
“Te cięcia zagrażają tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej. Na szczęście rząd federalny również podziela tę ocenę. Dlatego bardzo się cieszę, że rząd federalny próbował zrekompensować część cięć kwotą 5 milionów euro.”
Informacje zaczerpnięte z artykułu Wochanblatt.pl, TUTAJ znajdziecie cały artykuł.
Link do debaty: https://dbtg.tv/cvid/7551329.