-
21 lut 0
21-02-2023
Co roku, 21. lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiony został 17 listopada 1999 przez UNESCO w ramach upamiętnienia wydarzeń z 1952 roku, kiedy to pięcioro studentów z Bangladeszu poświęciło swe życie i zginęło w walce o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego, ponieważ coraz więcej języków zanika, a razem z nimi tradycja, zwyczaje, wiedza i kultura. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest też narzędziem do budowania wzajemnej tolerancji i zrozumienia między ludźmi.
Od 1950 roku około 250 z 6 tysięcy języków świata zostało zapomnianych. Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych. Szacuje się, że na całym świecie 40 procent populacji nie ma dostępu do edukacji w swoim rodzimym języku.
Każdego roku obowiązuje inne motto i temat przewodni. W roku 2023 brzmi ono: Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji. Świadomość znaczenia języka ojczystego i dialektów jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na kształtowanie się społeczeństwa zarówno w znaczeniu lokalnym jak i globalnym.
Tutaj zamieszczamy wam link do filmu, w którym Andrea mówi, jakie znaczeniu ma dla niej wielojęzyczność: