-
21 lis 0
21-11-2022
W ostatnich tygodniach coraz częściej słyszymy o ochłodzeniu relacji polsko-niemieckich i niesprzyjającej atmosferze wokół mniejszości niemieckiej w Polsce. W odpowiedzi na nie 40 młodych ludzi – uczestników Konferencji Młodzieżowej w Krzyżowej – wystosowało do społeczeństwa apel, mający na celu podkreślenie wartości wielokulturowości i potrzeby wzajemnego zrozumienia.
Konferencja Młodzieżowa w Krzyżowej to jeden ze sztandarowych projektów Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (Bund der Jugend der Deutschen Minderheit, BJDM), w którym udział w tym roku wzięli młodzi ludzie zarówno z kręgu mniejszości, jak i spoza niej. Podczas tegorocznej konferencji pod hasłem „Przyjaźń polsko-niemiecka” nie zabrakło również aktualnych, niełatwych tematów. Tym bardziej więc słowa wypracowanego podczas konferencji apelu młodzieży są odpowiedzią na bieżącą sytuację i panujące obecnie nastroje:
„Od pokoleń żyjemy razem, chodzimy do tych samych szkół, pracujemy w tych samych firmach, wspólnie dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Tworzyliśmy i tworzymy jedną wspólnotę, która choć składa się z różnych kultur, to skupia się na wzajemnej życzliwości. Ponad podziałami zawsze był, jest i będzie najważniejszy człowiek, jako istota, która ma prawo do godnego, pokojowego życia”.
Świadomi tego, jak bardzo relacje na najwyższym szczeblu potrafią wpłynąć na życie zwykłych ludzi, Młodzi zwracają się również do polityków:
„Prosimy was – budujmy mosty, a nie mury. Obecnie na świecie i w Europie – tak blisko naszych granic – widzimy dramat ludzi, których kwestie polityczne wpędzają w konflikt i prowadzą do poróżnienia.”
Skierowany do społeczeństwa większościowego tekst młodzież wypracowała w symbolicznym dla polsko-niemieckiego pojednania miejscu. To właśnie w Krzyżowej 12 listopada 1989 roku odbyła się, zainicjowana i celebrowana przez biskupa opolskiego Alfonsa Nossola, msza pojednania, w której udział wzięli ówczesny premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Gest wzajemnego objęcia polityków podczas mszy stał się symbolem nowego rozdziału w stosunkach między oboma sąsiadami. Niedawno obchodziliśmy kolejną rocznicę wydarzenia.
Również nieprzypadkowa jest data publikacji Apelu: 21 listopada bowiem obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Tym samym młodzi chcą podkreślić jasne intencje tej inicjatywy:
„Chcemy żyć w otwartym, tolerancyjnym i przyjaznym środowisku, współpracować ze sobą, dążyć do harmonii i zgodnego współistnienia. Jesteśmy przekonani, że Wielokulturowość ubogaca i jest wartością, którą powinniśmy przekazać kolejnym pokoleniom, ponieważ Europa, a w tym Polska, jest i powinna być naszym wspólnym domem.”
Pełna treść Apelu dostępna jest na stronie internetowej BJDM (www.bjdm.eu) oraz z prawej strony do pobrania.
Polecamy również wypowiedzi Młodych podczas Konferencji:
Maksymilian Polis
Natalia Kowerek
***
Idea Dnia Życzliwości (ang. World Hello Day) narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Autorami tego pomysłu byli bracia, Brian i Michael McCormackowie. Inicjatywa miała być wyrazem protestu przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem a Egiptem (wojna Jom Kippur), która wybuchła jesienią 1973 r. Dzień Życzliwości ma przypominać o potrzebie pokojowego rozwiązywania sporów – poprzez komunikację zamiast przemocy – oraz o pozytywnym nastawieniu do świata i innych ludzi.