-
27 lip 0
27-07-2022
Język niemiecki jako język mniejszości oraz obecna sytuacja mniejszości niemieckiej w Polsce były głównymi tematami dzisiejszego (27.07.) spotkania przedstawicieli mniejszości niemieckiej z przewodniczącym CDU/CSU Friedrichem Merzem, ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Thomasem Baggerem oraz z innymi parlamentarzystami CDU/CSU.
W spotkaniu oprócz Friedricha Merza i Ambasadora Thomasa Baggera uczestniczyli: przewodniczący polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej Paul Ziemniak, wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej CDU/CSU Patricia Lips, Knut Abraham (CDU/CSU) oraz Martin Kremer, zastępca Ambasadora Niemiec w Warszawie.
Spotkanie było okazją do przedstawienia historii Mniejszości Niemieckiej w Polsce, której organizacje dopiero na początku lat 90 ubiegłego wieku rozpoczęły swoją działalność społeczno-kulturalną. Najważniejszym celem w działalności organizacji Mniejszości Niemieckiej jest edukacja językowa, czyli przekazywanie języka kolejnym pokoleniom. Realizacja tego celu była bardzo trudna w ostatnich latach, stała się jednak dramatyczna w momencie wejścia w życie w lutym br. rozporządzeń Ministerstwa Edukacji i Nauki, w konsekwencji których, o czym mówili przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej podczas spotkania, już we wrześniu 2022 r. liczba godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości zostanie zmniejszona z trzech do zaledwie jednej tygodniowo. Dotyczy to prawie 50 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski. W skutek wydanego rozporządzenia około 500 nauczycieli straci pracę jako nauczyciele języka niemieckiego! Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) kilkukrotnie informował już o tych dalekosiężnych konsekwencjach zmniejszenia subwencji oświatowej przeznaczonej na naukę niemieckiego jako języka mniejszości. Wprowadzone rozporządzenie nie tylko zmniejsza subwencję, ale też w jawny sposób dyskryminuje dzieci Mniejszości Niemieckiej. W związku z zaistniałą sytuacją ZNSSK złożył skargę do Komisji Europejskiej.
„Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego pozostał już tylko miesiąc, a rozwiązania problemu zmniejszonej liczby godzin języka niemieckiego wciąż nie widać. Prosiliśmy delegację niemieckich parlamentarzystów o podjęcie działań i rozmów z polskimi politykami, mających na celu wycofanie dyskryminującego dzieci Mniejszości Niemieckiej rozporządzenia. Sytuacja jest dramatyczna i wymaga konkretnych działań.” – mówił przewodniczący Związku, Rafał Bartek.
Mniejszość niemiecką reprezentowali: przewodniczący ZNSSK w Polsce Rafał Bartek, pełnomocnik ZNSSK ds. współpracy międzynarodowej Bernard Gaida, Poseł na Sejm Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla oraz pełnomocnik ZWO ds. Wielokulturowości Zuzanna Herud.