-
06 lut 0
06-02-2022
Szanowni Państwo,
w związku z wydanym rozporządzeniem przez Pana Ministra Czarnka, zmniejszającym liczbę godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości z 3 godzin do 1 godziny (przeczytasz o tym tutaj), postanowiliśmy przypomnieć jakie w Polsce i Unii Europejskiej obowiązują prawa dotyczące mniejszości narodowych i etnicznych. Więcej na ten temat znajdziesz też TUTAJ, a także w naszej publikacji “Prawa Mniejszości Niemieckiej w Polsce”. Tę publikację zdobędziesz w naszej siedzibie lub w swoim kole DFK. Zachęcamy do upowszechniania materiałów. Uświadommy posłów i polityków jakie w tym kraju obowiązują prawa. #douczposła #douczministra #douczpolityka #niemamowy #sprachlos
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej
Art. 32
- Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
- Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Art. 35
1. Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury.
2. Mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie tożsamości religijnej oraz do uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej.
Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 4 listopada 1950, ratyfikowana w Polsce 19.01.1993 r.
Art. 14
Korzystanie z praw i wolności wymienionych w niniejszej konwencji powinno być zapewnione bez dyskryminacji z takich powodów jak płeć, rasa, kolor skóry, język, religia, przekonania polityczne i inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie bądź z jakichkolwiek innych przyczyn.
Konwencja Ramowa o Ochronie Mniejszości Narodowych
Artykuł 4
- Strony zobowiązują się zagwarantować osobom należącym do mniejszości narodowych prawo do równości wobec prawa oraz jednakową ochronę prawa. W tym względzie jakakolwiek dyskryminacja wynikająca z przynależności do mniejszości narodowej jest zabroniona.
Artykuł 5
- Strony zobowiązują się wspierać tworzenie warunków koniecznych do utrzymywania i rozwijania przez osoby należące do mniejszości narodowych ich kultury, jak również zachowania zasadniczych elementów ich tożsamości, to jest ich religii, języka, tradycji i dziedzictwa kulturowego.
- Bez uszczerbku dla Środków podejmowanych stosownie do ich generalnej polityki integracyjnej, Strony powstrzymają się od działań lub praktyk mających na celu asymilację osób należących do mniejszości narodowych wbrew ich woli i będą chronić te osoby przed jakimkolwiek działaniem mającym na celu taka asymilację.
Artykuł 6
- Strony zobowiązują się podjąć odpowiednie Środki chroniące osoby, które mogą być obiektem zastraszania bądź też aktów dyskryminacji, wrogości lub przemocy będących skutkiem ich etnicznej, kulturalnej, językowej i religijnej tożsamości.
Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych z dn. 6 stycznia 2005
Art. 6. 1. Zabrania się dyskryminacji wynikającej z przynależności do mniejszości.
2. Organy władzy publicznej są obowiązane podejmować odpowiednie środki w celu:
1) popierania pełnej i rzeczywistej równości w sferze życia ekonomicznego, społecznego, politycznego i kulturalnego pomiędzy osobami należącymi do mniejszości a osobami należącymi do większości;
2) ochrony osób, które są obiektem dyskryminacji, wrogości lub przemocy, będących skutkiem ich przynależności do mniejszości;
3) umacniania dialogu międzykulturowego.
Art. 8. Osoby należące do mniejszości mają w szczególności prawo do:
1) swobodnego posługiwania się językiem mniejszości w życiu prywatnym i publicznie;
2) rozpowszechniania i wymiany informacji w języku mniejszości;
3) zamieszczania w języku mniejszości informacji o charakterze prywatnym;
4) nauki języka mniejszości lub w języku mniejszości.
Ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania
Art. 7. Zakazuje się nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na rasę, pochodzenie etniczne lub narodo-wość w zakresie opieki zdrowotnej oraz oświaty i szkolnictwa wyższego.
Z prawej strony znajdziesz stosowne grafiki.