-
11 sty 0
11-01-2022
Noworoczne spotkanie samorządowców i liderów Mniejszości Niemieckiej do dobra okazja do spotkań, rozmów i wspólnego świętowania. Tym razem powodów do radości było mniej – w licznych rozmowach, a także przemówieniach dominował temat zmniejszenia środków na subwencję oświatową przeznaczoną na naukę języków mniejszości.
Pandemia nie oszczędza nikogo, tak i na spotkaniu noworocznym zabrakło kilku działaczy, których zabrała choroba – m.in burmistrza Gorzowa Śląskiego Artura Tomali. Pandemia nie sprzyja (ła) również spotkaniom, dzięki którym nasza organizacja żyje. Tym ważniejsze wydawało się to spotkanie na początku nowego roku, by podsumować to co wydarzyło się w roku ubiegłym, ale też porozmawiać o tym, co czeka nas w roku 2022, odnowić relacje, spędzić wspólnie czas, którego wszyscy mamy coraz mniej.
Jak ważne są relacje, wzajemne wsparcie podkreślał przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek, który mówił: mimo wielu negatywnych doświadczeń, możemy mieć nadzieję, bo mamy siebie nawzajem i jesteśmy silną i zaangażowaną społecznością. Za każde zaangażowanie, za każdą aktywność dziękuję. W podobnym duchu wypowiadała się Wicemarszałkini Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, podkreślając przy tym, że najważniejszy jest dialog, rozmowa i próba zrozumienia – nawet jeżeli wydaje nam się to trudne.
“Brak zrozumienia” tak najłagodniej można ocenić całą polityczną sytuację związaną z decyzją Sejmu o zmniejszenia subwencji oświatowej przeznaczonej na naukę języków mniejszości. Każdy z mówców tego wieczoru poruszył w swoim przemówieniu ten temat, za każdym razem zwracając jednak uwagę na inny, równie istotny aspekt, co pokazuje, że język niemiecki, przekazanie tej umiejętności kolejnym pokoleniom jest podstawą działalności naszej organizacji. Tym istotniejsze jest zaangażowanie i działanie podejmowane przez każdego członka naszej organizacji by się tej decyzji przeciwstawić. Na szczególną uwagę zasługuje akcja Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej #sprachlos #niemaMowy, w której wspierający akcję publikują w mediach społecznościowych czarno-białe zdjęcia z zasłoniętymi ustami. Ten obraz działa na wyobraźnię.
“Akcję protestacyjną” wesprzeć może każdy z nas, do czego zachęcali mówcy wczorajszego spotkania, przede wszystkim podpisując i upowszechniając petycję, która znajduje się TUTAJ. Ale także każda inna forma nacisku jest bardzo ważna.
Były również pozytywne akcenty tego wieczoru. Henryk Lakwa – Starosta Opolski otrzymał odznaczenie zasłużony dla Województwa Opolskiego. Pani Edyta Gisman – wieloletnia Skarbnik TSKN została odznaczona honorową odznaką VDG. Była też okazja pogratulowania Krzyża Zasługi na Wstędze byłemu przewodniczącemu TSKN – Henrykowi Krollowi. Gromkie “Hoch soll er leben” wzruszyłoby niejednego.
Od strony artystycznej wieczór uświetnił zespół Glogovia Brass z Głogówka oraz Zuzanna Herud, która od 3.01.2022 pełni funkcję Pełnomocnik ds. wielokulturowości przy Zarządzie Województwa Opolskiego.
Foto: Rafał Bednarek