-
29 gru 0
29-12-2021
Rok 2021 dobiega końca wielkimi krokami. Dla Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim jest to okazja do spojrzenia wstecz na miniony rok, który wypełniony był najróżniejszymi wydarzeniami. W ciągu czterech artykułów po raz kolejny prezentujemy najważniejsze wydarzenia i imprezy, które miały miejsce w danych miesiącach. W drugiej części przeglądu przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom, które miały miejsce od kwietnia do czerwca.
Kwiecień był dla członków Mniejszości Niemieckiej bardzo wyczekiwanym miesiącem, ponieważ z dniem 1 kwietnia 2021 roku rozpoczął się w Polsce Narodowy Spis Powszechny, który odbywa się co dziesięć lat. Mniejszość niemiecka starała się dotrzeć do jak największej liczby osób identyfikujących się z językiem, kulturą, ale i tożsamością niemiecką, głosząc slogany typu „Liczysz się!” Od ilości osób, które zadeklarowałyby przynależność do mniejszości niemieckiej, zależałoby funkcjonowanie mniejszości i możliwość aktywnego korzystania z przyznanych jej praw. Z tego powodu również w okresie przed spisem powszechnym podjęto wiele inicjatyw mających na celu zadeklarowanie w spisie narodowości niemieckiej. Ponadto w kwietniu prezentowana była wystawa Obcy hajmat- Śląsk w roku 1945 i w latch powojennych, która była organizowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wystawa, zaprezentowana w dwóch językach, poświęcona była historii i losom Ślązaków, które rozpoczęły się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. i naznaczone były mordami, gwałtami, porwaniami i grabieżami.
W maju rozpoczął się konkurs plastyczny organizowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, który trwał do 14 września 2021 roku. Konkurs skierowany był przede wszystkim do dzieci i młodzieży mniejszości niemieckiej z województwa opolskiego i obejmował trzy grupy wiekowe. Uczestnicy konkursu plastycznego mieli za zadanie przygotować pracę w dowolnej technice. Poszczególne prace powinny dotyczyć tematyki związanej z Traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, dzięki któremu Polska i Niemcy na nowo odkryły się jako sąsiedzi. Pod koniec maja w ramach projektu “Miro Deutsche Fußballschule” odbył się kolejny duży turniej o Puchar Przewodniczącego TSKN. Tym razem było ale coś inaczej: Po raz pierwszy zaprezentowano maskotkę szkółki piłkarskiej, która została zaprojektowana przez zawodnika z Staniszcz Wielkich. Podczas turnieju, który trwał ponad 7 godzin, strzelono wiele bramek i przeprowadzono wiele wspaniałych akcji. Na koniec każda drużyna została odesłana do domu z pucharem.
W czerwcu odbyła się 26. pielgrzymka mniejszości narodowych i etnicznych do Góry Świętej Anny. W pielgrzymce, która odbyła się 6 czerwca, wzięła udział duża liczba wiernych, którzy są członkami organizacji mniejszości niemieckiej w województwie opolskim, ale także organizacji działających w województwie śląskim i dolnośląskim. Wspólną modlitwę poprowadził biskup Andrzej Czaja. W pielgrzymce uczestniczył również ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, który w tym czasie przebywał na dłuższy czas w Opolu. W czerwcu na terenie województwa opolskiego odbył się również Tydzień Filmu Niemieckiego 2020/21. Szczególną cechą tegorocznego formatu było to, że poszczególne filmy, takie jak np. Berlin Alexanderplatz, Undine, itp. były wyświetlane w różnych miejscach. Tydzień Filmu Niemieckiego został zorganizowany przez Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, przy wsparciu German-Films. Pod koniec miesiąca w Zakrzowie, w gminie Polska Cerekiew, odbyło się Walne Zebranie Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Delegaci podsumowali trudny rok 2020, ustalili plany na rok 2021, rozmawiali o 30. rocznicy podpisania traktatów sąsiedzkich między Polską a Niemcami oraz o zbliżających się wyborach do Bundestagu.