-
27 gru 0
27-12-2021
„Du bist meine Insel”, „Bitte hör nicht auf zu träumen“ und „Himmelblaue Augen“ to utwory, które znalazły się na nowej płycie wydanej przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. W ramach projektu “Promocja zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej i ich dorobku kulturalnego” nagrano też dwa teledyski.
– W sumie w ramach projektu nagrano pięć utworów, które znalazły się na płycie. Artyści, którzy je wykonali to Julia Ledwoch, Julia Chrobok, Vanessa Gonsior oraz zespoły Echo Krośnicy i Glogovia Brass – mówi Andrea Pownuk z TSKN. Już niebawem płyta będzie dostępna w biurze TSKN. Dodatkowo wyprodukowano też dwa teledyski: dla Julii Ledwoch i Echa Krośnicy. Wokalistka Julia Ledwoch jest bardzo zadowolona z efektu: – W dniu kręcenia teledysku było bardzo mroźno i sypał śnieg. To dodało całości wyjątkowej tajemniczej aury. Zmarzliśmy wszyscy, ale było warto. Utwór w warstwie tekstowej i muzycznej jest lekki i przyjemny w odbiorze. Chcieliśmy, by teledysk też taki był. Powstał więc nastrojowy klip z zimowymi akcentami – mówi artystka. Oba teledyski jeszcze przed świętami będzie można obejrzeć na youtubowym kanale TSKN. – Nagrania piosenek były realizowane w Lubrzy, w studiu VOX ART Natalii Rygiel, zaś jeden z teledysków mogliśmy nagrywać w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach, dzięki uprzejmości pani Róży Zgorzelskiej – podkreśla Andrea Pownuk.
W ramach projektu odbyły się również sesje zdjęciowe z udziałem 16 artystów Mniejszości Niemieckiej. W sesjach wzięli udział soliści: Zuzanna Herud, Andrea Rischka, Julia Ledwoch, Julia Chrobok i Vanessa Gonsior; chóry i zespoły śpiewacze: Krappitzer Chor, Seniores, Heidi, Opolskie Dziołchy, Długomiłowiczanki, Kosorowiczanki, Echo Krośnicy, Ligockie Wrzosy i Kupskie Echo; zespoły dęte: Glogovia Brass i Młodzieżowa Orkiestra Dęta TSKN Głogówek-Winiary.
Autorem zdjęć jest Adam Liszka. – Zdjęcia z sesji będą wykorzystane do promocji zespołów na naszej stronie internetowej www.skgd.pl w zakładce “Grupy artystyczne TSKN”. Oczywiście zespoły również otrzymają zdjęcia do wykorzystania czy to na plakaty, czy na ich własne strony internetowe. Mamy w Mniejszości Niemieckiej tylu artystów i musimy się nimi chwalić, ponieważ wykonują wspaniałą pracę – mówi Andrea Pownuk. Dzięki akcji promocyjnej jest szansa na to, że o wokalistach i zespołach mniejszości usłyszą nie tylko jej członkowie, ale i inny mieszkańcy regionu.
Projekt „Promocja zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej i ich dorobku kulturalnego” jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Anna Durecka, Wochenblatt.pl