-
08 paź 0
08-10-2021
Szanowni Państwo
Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim zyskały pełnoletność- spotykamy się dzisiaj bowiem już po raz 18! Po tym jak zeszłoroczne dni kultury ze względu na ograniczenia pandemiczne miały głównie charakter wydarzeń online cieszę się, że w tym roku możemy Państwu ponownie zaproponować wiele spotkań na żywo, jak również takich które biorąc pod uwagę doświadczenia zeszłego roku odbywać się będą w formule hybrydowej. Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się wspólnie z partnerami stworzyć ciekawy i atrakcyjny program tegorocznych Dni Kultury! Pierwsze wydarzenia już za nami. Kolejne przed nami. Łącznie tegoroczny kalendarz przewiduje 44 wydarzenia a to oznacza, że jest ich aż 11 więcej niż w zeszłym roku. Przy czym już teraz wiem, że brakuje w tym kalendarzu kilku wydarzeń, które ze względu na swój charakter powinny się tam znaleźć.
Cieszę się, że w ten sposób możemy jeszcze w tym tak trudnym roku zwrócić między innymi uwagę na 30 lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy czy też na 20 lecie partnerskiej współpracy pomiędzy Województwem Opolskim a Nadrenią Palatynatem. Oba jubileuszowe wydarzenia stanowiły kamienie milowe dla rozwoju naszego małego ale pięknego, bogatego swą wielokulturowością regionu. Dalekowzroczni autorzy zapisów traktatowych wskazali, ze mniejszości niemieckiej nie trzeba się obawiać, a jej język i kultura mogą stanowić bogactwo regionu. Autorzy partnerstwa pomiędzy Nadrenią Palatynatem a Województwem Opolskim pokazali, że partnerstwo to coś więcej niż tylko zapis na papierze, pokazali, że partnerstwo to przede wszystkim spotkanie, poznawanie się ale i solidarność i pomoc w trudnych momentach. Partnerstwo polsko-niemieckie trzeba jednak nadal pielęgnować, bo zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele rzeczy wydaje się oczywistych, pojawiają się też niebezpieczeństwa. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że zaniedbamy naukę języków, że za mniej ważne uznamy przekazanie niemieckiej kultury i tradycji. Dlatego ważne są również takie projekty, jak Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, które powstaje obecnie w Opolu. Ośrodek ten powstaje dzięki wsparciu finansowemu strony niemieckiej i strony polskiej, ale przede wszystkim dzięki umowie podpisanej pomiędzy Mniejszością Niemiecką a Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego. W tym miejscu chciałbym jeszcze raz podziękować Marszałkowi Województwa, bo jestem pewien, że to miejsce będzie kolejnym kamieniem milowym w obszarze polsko-niemieckiego porozumienia!
Pragnę bardzo serdecznie podziękować tym, którzy nas wsparli przy organizacji tegorocznych Dni Kultury Niemieckiej, przede wszystkim Konsulatowi Republiki Federalnej Niemiec, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Opolskiego, wszystkim prywatnym sponsorom (Śląskie Kruszywa Naturalne, Filplast, Spot Light, Bank Spółdzielczy Krapkowice, Paul Schockemöhlle, Clean Energy, Smuda Consulting, Transport Towarowy Krzysztof Cichon).
Jest mi niezmiernie miło, iż tegoroczne Dni Kultury wieloma swoimi propozycjami ubogaciły między innymi następujące instytucje: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Centralna Biblioteka im. J.v. Eichendorffa w Opolu, LernRaum.pl jak również inne instytucje kulturalne.
Dziękujemy również partnerom i mediom, które bardzo licznie przejęły patronat medialny nad tymi wydarzeniami. Dziękuję również wszystkim pracownikom biura TSKN za przygotowanie 18 DNi Kultury Niemieckiej.
Dziękuję za uwagę.