-
25 sie 0
25-08-2021
Poszukujemy ambasadorów do wyjątkowego projektu “Ambasadorzy Mniejszości Niemieckiej”!
1) Dlaczego taki Projekt?
Wiedza o mniejszości niemieckiej żyjącej w Polsce, o jej historii, tożsamości, dziedzictwie nie jest wiedzą powszechną. Mając na względzie fakt, że w całym okresie komunizmu (1945-1989) Niemcy na Górnym Śląsku nie byli uznawani, a o ich historii nie można było mówić w przestrzeni publicznej, musimy pamiętać, że przekaz tożsamości odbywał się przede wszystkim w zaciszu domowym. To tam rozmawiało się częstokroć po niemiecku, ale też opowiadało się o historii rodziny. Po 1990r. język niemiecki jako język mniejszości znalazł swoje miejsce w szkole. W ostatnich latach dodatkowo pojawił się przedmiot Historia i Kultura Mniejszości. Ale pytanie o to w jaki sposób rozmawiać o swej tożsamości pozostaje otwartym? Pomysł projektu TSKN bazuje na doświadczeniach innych mniejszości narodowych żyjących w Europie, które stwierdziły, że jednym z bardziej efektywnych formuł przekazywania wiedzy o mniejszości młodym ludziom jest rozmowa, spotkanie z rówieśnikami, z młodymi ludźmi w podobnym wieku. I tak właśnie zrodziła się idea projektu Ambasadorzy.
2) Kto może zostać Ambasadorem?
Projekt kierujemy do młodych ludzi wywodzących się ze środowiska mniejszości niemieckiej. Ambasadorzy powinni mieć minimum 18 lat oraz mieć chęć zgłębienia historii mniejszości niemieckiej żyjącej w Polsce, ale i zgłębiania swojej własnej historii. Ambasadorowie muszą mieć też gotowość do podzielenia się swoja wiedzą oraz swoimi przemyśleniami z innymi.
3) Kto jest odbiorcą projektu?
Odbiorcami projektu będą uczniowie szkół podstawowych (przede wszystkim klas 7-8 ) oraz szkół średnich. To do nich trafią Ambasadorowie na rozmowę, ciekawe spotkanie. To z nimi będą rozmawiać o tym jaką rolę w ich życiu odgrywa ich tożsamość, ich dziedzictwo oraz co to dla nich oznacza.
4) Jakie kompetencje zdobędą Ambasadorowie poprzez udział w projekcie?
- Możliwość nabycia nowych umiejętności,
- Wzięcie udziału w szkoleniu z fachowcami z zakresu historii, socjologii, pedagogiki, marketingu i retoryki,
- Wzięcie udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej,
- Możliwość pracy z Młodzieżą i dzielenia się z nimi swoimi doświadczeniami, swoja wiedzą,
- Uczestnictwo w innym projektach kierowanych do młodzieży mniejszości niemieckiej.
5) Warunki, które musi spełnić Ambasador:
- wiek min. 18 lat
- członek Mniejszości Niemieckiej
- Komunikatywność i otwartość do pracy z młodzieżą
Zgłosić można się do 05.09.2021 (Niedziela)!
Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie krótkiego maila z CV i uzasadnieniem swej woli uczestnictwa w projekcie pod: vanessa.patola@skgd.pl
Więcej informacji na www.skgd.pl oraz pod numerem telefonu: +48 77 40 21 070.