-
06 lip 0
06-07-2021
Opis programu
Program hospitacyjny jest programem kwalifikacyjnym i wspierającym dla pracowników i wolontariuszy klubów, stowarzyszeń i redakcji mniejszości niemieckich w zakresie zarządzania kulturą, edukacji młodzieży i mediów. Przyczynia się również do tworzenia sieci instytucji Mniejszości niemieckie.
Przez okres do trzech tygodni studenci-goście otrzymują stypendium, aby zapoznać się z modelami Best-Practice i metodami pracy charakterystycznej w wybranej przez siebie instytucji goszczącej Mniejszość Niemiecką.
Program hospitacyjny powinien wspierać fachową profesjonalizację oraz stawiać nowe impulsy w pracy instytucji Mniejszości Niemieckiej.
Co obejmuje program hospitacji?
Co obejmuje dotacja?
1. Stypendium zależne od kraju w wysokości od 637,50 do 657,50 euro na trzytygodniową hospitację*
2) Wsparcie organizacyjne i merytoryczne podczas okresu hospitacji
3. Seminarium szkoleniowe online
4. Rozmowa końcowa na zakończenie hospitacji
* Wysokość stypendium ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, jeśli czas trwania hospitacji jest krótszy.
Wymagania
1) Pełnienie dobrowolnej pracy lub zatrudnienie w klubie, stowarzyszeniu, redakcji lub
instytucji Mniejszości Niemieckiej z siedzibą w Europie Wschodniej lub państwach WNP
2. Potrzeba dokształcania się w celu realizacji projektu lub ogólnej profesjonalizacji pracy w instytucji Mniejszości Niemieckiej
3. Rekomendacja instytucji Mniejszości Niemieckiej oraz bardzo dobra znajomość języka niemieckiego, jak również praktyczne doświadczenie w planowaniu i realizacji projektów młodzieżowych, kulturalnych lub medialnych
4. Instytucja przyjmująca powinna być instytucją Mniejszości Niemieckiej lub wywodzić się z jej otoczenia. W przypadku konkretnych projektów kwalifikacyjnych, które mogą być zrealizowane wyłącznie poza instytucjami Mniejszości Niemieckiej, możliwe jest również spędzenie pewnego czasu w innej instytucji kulturalnej, medialnej lub zajmującej się pracą z kulturą, pracą medialną lub zajmująca się pracą z młodzieżą.
Przebieg
Zainteresowani pracownicy i wolontariusze mogą zgłaszać się drogą elektroniczną do dnia 18.07.2021 włącznie wraz z przesłaniem wypełnionego wniosku na adres mailowy: dmi-stipenden(at)ifa.de.
Ifa wybiera kandydatów i informuje o swojej decyzji drogą mailową.
Staż w instytucji przyjmującej powinien odbyć się w okresie od sierpnia do grudnia 2021 r. ifa wspiera organizacyjnie przygotowanie i realizację stażu oraz pomaga w wyborze odpowiedniej instytucji.
Pomiędzy wszystkimi trzema stronami zostaje zawarta umowa (instytucja, student goszczący, ifa).
Program obejmuje szkolenie zawodowe oraz refleksyjną dyskusję końcową na temat przebiegu i wyników działania.
Stażyści piszą również raport końcowy na temat swoich doświadczeń.
Program jest uzależniony od zatwierdzenia środków przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Kontakt
Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa)
Charlottenplatz 17, D-70173 Stuttgart, Niemcy
Koordynacja programu: Ina Seeger
E-mail: dmi-stipendien@ifa.de
Telefon: +49 (0)711/ 2225.145