-
13 lut 0
13-02-2021
Narodowy Spis Powszechny (NSP) 2021 będzie przeprowadzany w terminie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września 2021 r.
Wiadomo, jaki zakres informacji o Polakach będzie gromadzony w tegorocznym spisie. Właściwie to podstawowe dane, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, poziom wykształcenia, ale także te dotyczące aktywności zawodowej czy stopnia niepełnosprawności. Na liście są również informacje na temat miejsca zamieszkania czy przebywania za granicą oraz gospodarstwa domowego, rodziny, domu lub mieszkania. Dla Mniejszości Niemieckiej najistotniejszymi pytaniami będą te, które dotyczą narodowości i języka.
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany głównie metodą samospisu internetowego. Ta forma po raz pierwszy w historii będzie obowiązkowa.
Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś nie jest w stanie tego zrobić samodzielnie, zostanie do tego przymuszony. Kto ze względu na wiek czy stan zdrowia nie będzie mógł czy umiał wypełnić ankiety, pomogą mu w tym rachmistrzowie albo poprzez wywiad telefoniczny, albo wywiad bezpośredni.
W każdej gminie w terminie od 1 do 16 lutego 2021 r. przeprowadzony będzie nabór rachmistrzów spisowych – informacje na ten temat znajdą Państwo na stronach internetowych gmin.
Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
- mieć ukończone 18 lat,
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Z prawej strony znajda Państwo regulamin naboru rachmistrzów spisowych do NSP 2021 do pobrania.
Zachęcamy Państwa do aplikowania!