-
31 sie 0
31-08-2020
40 rocznica powstania Solidarności jest również ważną datą dla wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Szczególnie ważną rolę odegrała Solidarność dla Mniejszości Niemieckiej w Polsce.
Zgodnie z założeniami komunistycznej władzy, Polska miała być Państwem jednonarodościowym. Niemcy, którzy mieszkali w obrębie Państwa, byli uznawani jedynie za zgermanizowanych Polaków.
Przełomowym dla Niemców w Polsce był rok 1980, w którym powstała Solidarność, która otwarcie mówiła o Niemcach, ale również o Mniejszości Niemieckiej w Polsce, co dało Niemcom nadzieję na poprawę ich sytuacji, a już wkrótce pozwoliło im organizować pierwsze zgromadzenia.
Uchwała I Krajowego Zjazdu Delegatów ws. mniejszości narodowych (69/81), która została uchwalona już rok po powstaniu Solidarności zawierała postulaty dotyczące mniejszości narodowych mieszkających w Polsce:
„Dbając o rozwój kultury polskiej, otwartej na dorobek innych narodów, wyrażamy wolę wykazania nie mniejszej dbałości o to, by obywatele polscy należący do innych narodów i grup etnicznych — Białorusini, Cyganie, Grecy, Litwini, Łemkowie, Niemcy, Ukraińcy, Tatarzy, Żydzi i inne narodowości, znaleźli we wspólnej z Polakami ojczyźnie warunki do swobodnego rozwijania swej kultury i przekazywania jej następnym pokoleniom.
Chcemy w ten sposób pozostać wierni tradycji Rzeczypospolitej wielu narodów.
Bogactwo kultury polskiej, to również odrębności regionalne, które winny być kultywowane.
Związek nasz sprzeciwia się wszelkim podziałom narodowościowy i walczyć będzie o zagwarantowanie pełni praw obywatelskich wszystkim Polakom, niezależnie od ich przynależności narodowej lub pochodzenia.”
4 czerwca 1989 roku w pierwszych demokratycznych wyborach parlamentarnych w Polsce zwycięstwo odniosła Solidarność z Tadeuszem Mazowieckim na czele.”
Solidarności było kluczowe w powstaniu Mniejszości Niemieckiej w Polsce, dlatego warto przypomnieć również w skrócie historię jej powstania: