-
10 kwi 0
10-04-2018
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza referentów do przesyłania zgłoszeń na tegoroczne Seminarium Śląskie. Nowy porządek świata po roku 1918 – to problematyka tegorocznego Seminarium.
Celem XXIII Seminarium Śląskiego będzie pokazanie roku 1918 nie tylko jako szeregu gwałtownie przebiegających wówczas wydarzeń politycznych, ale przede wszystkim początku głębokich
i nieraz w perspektywie historycznej ważniejszych zmian społecznych.
Także zdiagnozowanie czynników wpływających na te zmiany w Europie Środkowej oraz ich bezpośrednich i długofalowych skutków. Odrębnie należy też potraktować ten temat w kontekście Śląska, pokazując powojenne zmiany społeczne z perspektywy jednego z regionów europejskich, który znalazł się na skrzyżowaniu dramatycznego powojennego konfliktu.
Seminarium Śląskie odbywa się corocznie, od 1996 roku, gromadząca każdorazowo kilkuset uczestników z kraju i zagranicy. Jest to kilkudniowa konferencja, której tematem są ważne
i aktualne zagadnienia dotyczące szeroko pojętej problematyki stosunków polsko-niemieckich oraz ich znaczenie dla rozwoju Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki tego regionu jako obszaru wielokulturowej tradycji.
XXIII Seminarium Śląskie odbędzie się
w dniach 23–25 października 2018 r., w Kamieniu Śląskim.
Zapraszamy naukowców z Polski i z zagranicy, szczególnie z Niemiec do zgłaszania swojego udziału jako referentów podczas naszej trzydniowej konferencji.
W załączeniu „Call for papers” ze szczegółowymi informacjami oraz formularz rejestracyjny.
Zgłoszenia prosimy przesyłać mailem lub pocztą do 30 kwietnia 2018 r.