-
28 lis 0
28-11-2017
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim 1 grudnia 2017 rozpoczyna serię spotkań poświęconych historii lokalnej w ramach projektu „Opolskie bez tajemnic”, jednego z projektów realizowanego w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego.
Mieszkańcy powiatów: strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego oddając głos na projekty w ramach pierwszego Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego zdecydowali, że jedną z dwóch inicjatyw o zasięgu subregionalnym, której realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku, będzie inicjatywa członków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) pt. „Opolskie bez tajemnic – Cykl spotkań, konkursów i wycieczek poświęconych historii, tradycji i kulturze regionu”. Projekt zakończy się w czerwcu 2018.
Celem zadania jest przybliżenie mieszkańcom województwa opolskiego bogatej i złożonej historii regionu w wielu aspektach. Projekt składa się z czterech części:
– Cykl 40-stu spotkań poświęconych historii lokalnej powiatu strzeleckiego i kędzierzyńsko- kozielskiego, gdzie w ciekawy sposób można będzie poznać skrywane tajemnice regionu.
– Konkursy skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych na interesujące przedstawienie wybranych aspektów historii lokalnej. Rezultatem konkursów będzie gala, podczas której zostaną nagrodzone prace uczestników.
– Cykl 10 wycieczek po subregionie, którym towarzyszyć będzie degustacja lokalnych produktów kulinarnych.
– Program wycieczek będzie stanowić podstawę opracowania przewodnika turystycznego „Spacerownika” w formie książkowej w nakładzie 1000 egzemplarzy. Publikacja ta będzie zawierać również nagrodzone prace uczestników konkursów.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 1 grudnia 2017 r. o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki w Leśnicy
ul. Plac Targowy 1. Tematem spotkania będzie: “Stare i nowe zwyczaje bożonarodzeniowe w Leśnicy i okolicy. Historia zmian”, a prelekcję wygłosi prof. Joanna Rostropowicz.
Projekt realizowany jest przez TSKN w partnerstwie merytorycznym z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej, całość projektu finansowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.