-
05 gru 0
05-12-2016
Czas adwentu – to czas oczekiwania, nadziei, ale także świadomości, że czeka na nas coś ważnego i radosnego. Słowo adwent odnajdujemy pierwotnie w języku łacińskim – „advenire” oznacza tyle co oczekiwanie, przybycie. Możemy więc powiedzieć, że jest to czas przygotowania na narodziny Jezusa Chrystusa.
W adwencie przygotowujemy się na czas świąteczny który jest poświęceniem i oczekiwaniem na ten wyjątkowy czas radości, czego doszukujemy się już w książeczkach drogi do nieba. Także dla nas, śląskich Niemców w regionie, jest to taki okres. Z perspektywy czasu spoglądamy na niełatwy rok, rok który jeszcze się nie skończył, jednak przyniósł ze sobą wiele nieoczekiwanych wydarzeń.
Pomimo, że wiele rzeczy nas zaskoczyło, również negatywnie i pomimo tego, że wielu naszych przeciwników by się ucieszyło gdybyśmy zrezygnowali z naszej niemieckiej tożsamości, pozostaliśmy sobie wierni i zorganizowaliśmy w naszych DFK setki, jak nie tysiące małych projektów. Ponownie przyczyniliśmy się do tego, że ludzie mogli się ze sobą spotykać i razem rozmawiać, zarówno młodzi jak i starsi. Ustaliliśmy nowe plany działania z Miro Deutsche Fußballschule i podręczników NIKO dla pierwszoklasistów szkół podstawowych. Kontynuowaliśmy również: Samstagskursy, konkursy recytatorskie, ale także odświeżyliśmy stare projekty – jak np.: Kursy języka niemieckiego dla dorosłych. To wszystko pokazuje nam jak wiele od nas zależny! Potwierdzeniem jest, że jeśli w dalszym ciągu będziemy aktywnie działać, pielęgnować naszą kulturę i śląsko-niemiecki język w naszych rodzinach, wioskach i gminach, wtedy „wielka polityka” nie będzie mogła na nas tak oddziaływać.
Jako chrześcijanie mamy nadzieję, w zasadzie pewność, że po trudnym czasie przygotowań przychodzi czas wynagrodzenia i radość. Musimy jednak ten czas przygotowania dobrze wykorzystać. Nie możemy się ukrywać i uciekać, bo jesteśmy potrzebni! Wszyscy jesteśmy potrzebni, bo kto inny by się przyczyniał, poprzez realizację licznych projektów, do wspólnego dialogu ludzi? Kto inny przyczyniłby się do tego, że nasze dziedzictwo i nasza Kultura jest pielęgnowana?
Część tych osób troszczących się o to, chcemy nagrodzić medalem zasług Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. VDG świętuje w tym roku 25 lat, dlatego zarząd zdecydował by tą nagrodą odznaczyć tych, którzy poprzez swoją działalność w DFK byli lub nadal są aktywni, i przyczynili się do tego, że Mniejszość Niemiecka była i jest żywa.
Osoby odnzaczone:
Anton Zyzik; Alois Macioschek/Alojzy Macioszek; Józef Swaczyna; Magalena Ogaza; Maria Krupa; Jerzy Cieslik; Rosemarie Kerner; Heinrich Hojdem; Elfriede Karasch; Edeltrauda Harz; Manfred Suchan; Ewald Macharczyk; Reinhold Lepiorz; Ryszard Donitza; Manfred Dzumla; Gabriela Pierszkała-Piela; Wilibald Jelito; Maria Heinz; Walczyk Erich; Lissoń Małgorzota; Róża Zgorzelska; Klaus Brehmer; Krystyna Przybyszewska; Karol Stosiek; Janina Mokrska; Barbara Baron; Łucja Wiesner; Rudolf Schweda; Ingeborg Odelga; Heinrich Nyolt; Waltrauda i Oswald Sala; Richard Urban; Gerda Gola; Herbert Kurzawa; Ernst i Maria Mittmann; Bernard Smolarek; Ryszard Szubert; Gerard Wons; Krystyna Brodacka; Krystyna Bul; Leon Gnacy; Edward Wieczorek; Adelajda Poremba; Jantos Lidia.