-
11 lip 0
11-07-2016
Warszawa-Opole, 8.07.2016 r.
Stanowisko strony mniejszościowej Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości odnośnie planów powiększenia miasta Opola.
Strona mniejszościowa Komisji Wspólnej negatywnie ocenia plan Prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego dotyczący kwestii powiększenia miasta o okoliczne sołectwa z gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Prószków, Turawa. Mieszkańcami tychże gmin, jest m.in. ludność pochodzenia niemieckiego, co pokazuje zarówno aktywność społeczno–kulturalna Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim na tym terenie jak i wyniki spisów powszechnych. Według spisu powszechnego z 2011 roku, w powiecie opolskim
19,82% mieszkańców deklaruje narodowość niemiecką, zaś w samym mieście Opolu (mieście na prawach powiatu) jest to jedynie 2,46% mieszkańców.
W związku z powyższym jest rzeczą oczywistą, iż ewentualna zmiana granic administracyjnych Opola stanowi naruszenie art. 5 ust. 2 polskiej Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, który mówi, że: „zabrania się stosowania środków mających na celu zmianę proporcji narodowościowych lub etnicznych na obszarach zamieszkałych przez mniejszości” oraz art. 16 Konwencji ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych mówiącego, że „strony powstrzymają się od stosowania środków zmieniających proporcje narodowościowe ludności w rejonach zamieszkałych przez osoby należące do mniejszości narodowych i mających na celu ograniczenie praw i wolności wynikających z zasad zawartych w niniejszej konwencji ramowej”.
Zmiana granic administracyjnych gmin zamieszkiwanych przez spory odsetek mniejszości będzie miała bezpośredni wpływ na możliwości korzystania z praw mniejszości przez mieszkańców tychże dotkniętych zmianą miejscowości takich jak m.in.:
- możliwość skutecznej partycypacji politycznej w życiu gminy poprzez udział w wyborach samorządowych w jednomandatowych okręgach wyborczych;
- dostęp do języka pomocniczego w urzędach;
- dwujęzyczne nazwy miejscowości;
- inne, np. rozbicie struktury społecznej.
Wobec powyższego jako przedstawiciele mniejszości zasiadający w Komisji Wspólnej wnioskujemy do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zaniechanie działań mających na celu zmianę proporcji narodowościowych w gminach powiatu opolskiego zamieszkiwanych przez przedstawicieli mniejszości niemieckiej.
Rafał Bartek
Współprzewodniczący Komisji
będący przedstawicielem mniejszości