Mirosłav Klose – Mistrz Świata w piłce nożnej przyjeżdża do Opola i Chrząstowic

Mirosłav Klose – Mistrz Świata w piłce nożnej przyjeżdża do Opola i Chrząstowic

  • 26 lut 0

26-02-2018

28 lutego w Opolu i w Chrząstowicach gościć będzie Miroslav Klose – aktualny mistrz świataw piłce nożnej, król strzelców mundialu z 2006 roku, najskuteczniejszy piłkarz w historii mistrzostw świata (16 bramek) i jednocześnie najskuteczniejszy zawodnik w historii reprezentacji Niemiec (137 meczów, 71 bramek). Celem wizyty popularnego „Miro” jest odebranie tytułu Honorowego Obywatela Opola oraz spotkanie z młodymi piłkarzami trenującymi w niemieckojęzycznych szkółkach piłkarskich pod jego imieniem – Miro Deutsche Fußballschule.

Przyjazd tego wybitnego sportowca do stolicy województwa opolskiego jest inicjatywą mniejszości niemieckiej, która składała wniosek o nadanie Miroslavowi Klosemu honorowego obywatelstwa Opola. Miasta, w którym się urodził i z którego w wieku 9 lat (w 1987 roku) wyjechał ze swoimi rodzicami i siostrą do Niemiec, jako przesiedleniec. Związany ze swoimi stronami ojczystymi „Miro” w domu z synami rozmawia po polsku i jest świadomy swoich korzeni, a kiedy dowiedział się o przyznaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Opola powiedział: „Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie”.

Mniejszość niemiecka Śląska Opolskiego przed trzema laty utworzyła sieć szkółek – Miro Deutsche Fußballschule, które od tego czasu mocno się rozrosły i funkcjonują dzięki wsparciu „Miro” Klosego. Dlatego przy okazji wizyty tego znakomitego piłkarza, na specjalnie zorganizowanej uroczystości w Chrząstowicach, w miejscu, gdzie 7 lutego 2015 roku powstała pierwsza z 13 obecnie funkcjonujących szkółek sygnowanych jego imieniem, spotka się z młodymi adeptami futbolu. „Cieszę się na spotkanie z dziećmi, które z tak wielkim zaangażowaniem i radością zajmują się moim zdaniem najpiękniejszym sportem na świecie” – mówi Miroslav Klose i dodaje: „W szkółce piłkarskiej otrzymują oni solidne wykształcenie sportowe z prawidłowym wsparciem rodziców i nauczycieli. Dlatego wierzę, że wśród nich rośnie już kolejny profesjonalny piłkarz. Jestem ciekawy, jak ten projekt będzie się dalej rozwijał”.

Odwiedzenie Opola będzie dla Miroslava Klosego podróżą sentymentalną. Wychowywał się bowiem na osiedlu Chabry w bliskim sąsiedztwie ulicy Oleskiej, gdzie mieści się stadion Odry, klubu, którego gwiazdą w latach 1966–1978 był jego ojciec – Józef Klose, wielki przyjaciel ikony „niebiesko-czerwonych” Engelberta Jarka (czołowego piłkarza klubu w latach 1954–1969). W czasie aktywnej gry jego ojca dla Odry Miroslava jeszcze nie było na świecie. Kiedy jednak później już jako nastolatek wchodził na trybuny stadionu Odry, odczuwał wzruszenie. „I dumę, że niegdyś mój ojciec był tam gwiazdą” – mówi Miroslav Klose, który podkreśla również, że nigdy z tego powodu nie chodziło mu wyniosy status! Celem zawsze było obejrzenie dobrego futbolu. To samo dzisiaj przyświeca jego synowi, kiedy przychodzi na stadiony klubów, w których występował jego ojciec – Miroslav Klose.

 


Rzecznik prasowy

Hassa

Joanna Hassa

tel. +48 690 585 505

presse@tskn.vdg.pl

X