III Spotkanie środowisk twórczych i sportowych Mniejszości Niemieckiej

III Spotkanie środowisk twórczych i sportowych Mniejszości Niemieckiej

  • 26 sty 0

26-01-2018

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) po raz trzeci zorganizowało spotkanie środowisk twórczych i sportowych mniejszości niemieckiej. Spotkanie odbyło się 22 stycznia 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogówku i zgromadziło blisko 100 osób –  twórców, młodych artystów, nauczycieli, sportowców – z województwa opolskiego.

Przewodniczący TSKN – Rafał Bartek, motywował obecnych na spotkaniu: „Proszę by Państwo kontynuowali tę dobrą pracę, którą robicie na codzień. Nie pozwólmy, by polityka i media miały wpływ na nas, ponieważ my najlepiej wiemy, jak ważne jest zachowanie naszego dziedzictwa. Takie projekty, jak produkcja filmowa “Gruss aus Oppeln”, która została przyjęta bardzo pozytywnie, pokazuje, że ludzie są zainteresowani niemieckim dziedzictwem regionu. Pomyślmy o tym i utrzymuj to!”

Oprócz przemówienia Przewodniczącego TSKN, Przewodniczącego VDG Bernarda Gaidy oraz Konsul RFN w Opolu Sabine Haake, głos zabrał również młody aktywista mniejszości niemieckiej – Tomasz Cuber, który na co dzień jest lektorem języka niemieckiego oraz DJem, przez ostatnie trzy miesiące był asystentem kultury przy DFK Opole Centrum, gdzie realizował film “Gruss aus Oppeln”, jest również opiekunem grupy “Kein Plan” w ramach projektu Jugendbox. Tomasz Cuber podkreślał: „chciałbym zachęcić wszystkich twórców kultury i sportowców do udziału w projektach niemieckich czy też dwujęzycznych, ponieważ ta forma upowszechniania języka i kultury, jest bardzo pozytywnie odbierana przez społeczeństwo, czy to młodych, czy dorosłych, i w doskonały sposób pokazuje różnorodność naszego regionu”

Na scenie z fantastycznym przedstawieniem w języku niemieckim pod tytułem “Alt, älter am jüngsten” wystąpiła młodzież grupy “Kein Plan”. Młodzież zachwyciła publiczność swoimi zdolnościami aktorskimi, a przede wszystkim humorem.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) od ponad 27 lat z sukcesem prowadzi działalność, przede wszystkim kulturalną, na terenie województwa opolskiego. Dzięki organizacji szeregu, projektów oraz  imprez zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i lokalnym, TSKN pielęgnuje i rozwija tożsamość kulturową członków mniejszości niemieckiej.  Od ponad 20 lat organizowany jest konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, przeprowadzany jest konkurs literacki „W języku serca” czy na przełomie października i listopada Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Towarzystwo wspiera około 60 grup artystycznych, wokalistów czy duety. W roku 2015 TSKN rozszerzył również swoją działalność sportową – zakładając niemieckojęzyczne szkółki piłkarskie, które z sukcesem prowadzone są obecnie w 13 miejscowościach województwa opolskiego. TSKN realizuje również nowe projekty takie jak: realizacja filmu dokumentalnego “Gruss aus Oppeln” czy wydanie publikacji “Sławni niemieccy ślązacy”.


Rzecznik prasowy

Hassa

Joanna Hassa

tel. +48 690 585 505

presse@tskn.vdg.pl

X