-
11 lis 0
11-11-2022
Jednym z ważniejszych wydarzeń w niemieckich szkołach i przedszkolach jest Martinstag, czyli dzień Świętego Marcina obchodzony 11 listopada. Jest to jeden z tych dni, które są mocno zakorzenione w tradycji niemieckiej. Dzień Świętego Marcina jest również znany w Polsce, jednak tego samego dnia przypada również Dzień Niepodległości, dlatego poza Śląskiem czy dawnymi Prusami Wschodnimi, nie obchodzi się tego święta z wielką pompą bądź przekłada pochód na inny dzień.
Według legendy, Martin von Tours urodzony około 1700 lat temu (316 n.e) na terenie obecnych Węgier był rzymskim żołnierzem. Pewnego mroźnego zimowego dnia przed bramą miasta Amiens (obecnie Francja) jadąc na koniu zauważył zmarzniętego i głodnego żebraka. Marcin zatrzymał się i ulitował nad biednym. Swoim mieczem przeciął swój ciepły płaszcz na dwie części i jedną podarował żebrakowi. Następnej nocy po tym wydarzeniu przyśnił się Marcinowi ów żebrak i objawił się jako Chrystus. Marcin porzucił wojsko, ochrzcił się i znalazł sens życia w pomaganiu bliskim. Później został biskupem Tours i był bardzo lubiany. Po śmierci został wyświęcony a jego ostatnia droga była 11 listopada. Ze względu na jego wielką popularność za życia w pogrzebie uczestniczyło wiele osób w tym dzieci z latarenkami.
Tradycyjnie w okolicach 11 listopada urządzane są pochody z latarniami. Pochodom często towarzyszą orkiestry. Przy dużych pochodach ulice są zamknięte i towarzyszy im policja.
Na kilka tygodni przed dniem Swiętego Marcina dzieci uczą się różnych piosenek o Świętym, które w prosty sposób przypominają o jego dobrym uczynku. Jedną z najbardziej znanych jest
„Ich gehe mi meiner Laterne,
und meine Laterne mit mir….”
(Idę z moją latarnią, a moja latarnia ze mną)…
Latarnia jest bardzo ważnym elementem tego dnia. Dzieci z rodzinami zbierają się wieczorem, po zmroku pod kościołem parafialnym i wspólnie wyruszają na mały pochód najbliższymi ulicami. Taki pochód nie trwa długo, maksymalnie 30 minut, bo jednak listopadowe wieczory nie należą do najcieplejszych, a chodzi tu przede wszystkim o dzieci. Pochód prowadzi „Święty Marcin” na koniu. Dzieci (i dorośli) śpiewają piosenki trzymając w rękach swoje latarenki.
Nieodzownym elementem święta są Rodale Świętomarcińskie, które można już na wiele dni przedtem kupić w sklepach. W innych regionach Polski oraz Niemiec zamiast rogalów dzieci dostają Wackmany (wypieki w kształcie ludzika symbolizujące Św. Marcina) albo torebki ze słodyczmi tz. Martinstüten.