Konkurs recytatorski w języku niemieckim „Młodzież recytuje poezję“

IMG_4767Konkurs jest jednym z największych projektów TSKN zarówno pod względem ilości uczestników, doskonały przykład pozytywistycznej pracy Towarzystwa na rzecz regionu. Konkurs organizowany jest od 1994 r. Odbywa się co roku na czterech szczeblach: etap szkolny (grudzień/styczeń), etap gminny (do 28.02.), etap rejonowy (marzec / kwiecień) oraz finał wojewódzki (kwiecień). Średnie liczby uczestników:

– etap szkolny ok. 4000 uczestników z ponad 200 szkół,
– etap gminny ok. 800 uczestników z ok. 45 gmin,
– etap rejonowy ok. 400 najlepszych uczestników z gmin,
– finał wojewódzki ok. 70 uczestników.

Projekt od lat wspierany jest finansowo przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz KonIMG_4335sulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

Każdy z ponad 4000 uczniów województwa opolskiego uczy się na pamięć 2 wierszy w języku niemieckim. Wiersze słuchają rodzice, dziadkowie i inni członkowie rodzin, dzięki temu niemiecka i śląska poezja staje się coraz bardziej znana, nie tylko w środowisku mniejszości niemieckiej, ale także wśród większości polskiej. Każdego roku przygotowywane jest kompendium liryczne, zawierające ciekawe wiersze napisane w j. niemieckim. Zbiór wierszy jest pomocą dla nauczycieli i ułatwia im wybór tekstów.

Tegoroczny finał konkursu odbędzie się 11.06.2019 o godzinie 10.00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

X