Simsala Bim – Bajkowa noc z braćmi Grimm

„Bajkowa noc z braćmi Grimm”, dla dzieci należących do Mniejszości Niemieckiej w województwie  opolskim, jest projektem, który Towarzystwo Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, organizuje od 3 lat. W 2011 roku zorganizowano 10 nocy bajkowych, w którym wzięło udział 150 dzieci. W każdym spotkaniu wzięło udział 15 dzieci w wieku 7-9 lat. Dzieci, pod opieką ich nauczycieli języka niemieckiego, przedstawicieli DFK i chętnych rodziców miały możliwość usłyszeć bajki od zaproszonych gości. Dla odmiany, po czytaniu bajek i wspólnej kolacji, dzieci mogły pomajsterkować. Po budowie kartoDSCN7045nowego zamku czekała na dzieci już następna niespodzianka – Szkoła Magii. Po niej odwiedziła je Królewna Śnieżka, z którą mogły tańczyć, śpiewać i skakać. Po zabawie przyszedł czas na odpoczynek i pójście spać. Przedtem dzieci mogły jednak jeszcze dodatkowo wysłuchać bajki lub zobaczyć ją w formie filmu. Głównym punktem programu było wspólne nocowanie. Uczestnicy spędzili noc pod czujnym okiem opiekunów w pomieszczeniu znajdującym się w miejscu spotkań poszczególnych DFK, przygotowanym specjalnie na ten cel. W niektórych DFK byli obecni także przedstawiciele lokalnych mediów. Następnego dnia rano na dzieci czekała wspólna gimnastyka, a później pyszne śniadanie.

Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę, dlatego zorganizowaliśmy w 2015 następnych 20 bajkowych nocy dla 300 dzieci. Ich program  był ten sam, co w 2014 roku.

W 2016 roku zorganizowaliśmy kolejne 20 „Bajkowych nocy”, dla 300 dzieci. Tym razem projekt bazował na bajce Jaś i Małgosia. Dzieci robiły domek złej Baby Jagi z masy solnej, a następnie dekorowały muffinki razem z Jasiem i Małgosią. Goście ze świata bajkowego przygotowali również wiele gier, przeprowadzanych oczywiście w języku niemieckim.

W roku 2017 zorganizowano 25 “Bajkowych nocy” dla 375 dzieci z województwa opolskiego. W planie było czytanie bajki przez znaną osobę z kręgu mniejszości niemieckiej a następnie prezentacja bajki za pomocą slajdów w teatrzyku Kamishibai przez nauczyciela. Goście ze świata bajkowego przygotowali również wiele gier, przeprowadzanych oczywiście w języku niemieckim.

Celem projektu jest poznawanie języka niemieckiego w codzienności, kultury, historii i tradycji w ojczyźnie oraz wspólna integracja z ich rodzicami lub dziadkami, poprzez gry i zabawy, co ma pozwolić na rozwój kół DFK.

GALERIA

Kontakt

Wioletta Skowronek

Tel. +48 77 402 10 73

wioletta.skowronek@skgd.pl

 

Partnerzy

4- MSWiA

VDG

X