Członkowie kół DFK gminy Kędzierzyn – Koźle organizują wyjazd studyjny

Członkowie kół DFK gminy Kędzierzyn – Koźle organizują wyjazd studyjny

  • 24 paź 0

24-10-2019

Podpis zdjęcia: Uczestnicy wyjazdu studyjnego do Krzyżowej, Autor: Anna Plonka

19 października 2019 miał miejsce w gminie Kędzierzyn-Koźle projekt w ramach Ożywienia Domów Spotkań 2019 – „30. Jubiläum der Versöhnungsmesse in Kreisau(30 rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej).

W projekcie wzięło udział 53 członków kół DFK z całej gminy. Uczestnicy wyjazdu studyjnego to przedstawiciele kół z Cisowej (20 osób), Kłodnicy (10 osób), Sławięcic (9 osób), Kędzierzyna (7 osób), Blachowni (4 osoby) oraz Koźla (3 osoby).

Projekt obejmował zwiedzanie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, wykład dotyczący niemiecko-polskich relacji po roku 1945, zwiedzanie Świdnicy oraz pobyt pod zamkiem Książ.

Pobyt w Fundacji „Krzyżowa” zaowocował zdobyciem wielu informacji nie tylko o rodzinie von Moltke, o Kręgu z Krzyżowej, ale również o relacjach i stosunkach niemiecko-polskich i polsko-niemieckich po II wojnie światowej wśród ludzi mieszkających na granicy dwóch państw, na granicy, która została po wojnie przesunięta. Podczas wykładu – dr Tomasz Skonieczny opowiadał wiele o wspólnej historii i polityce Polski i Niemiec. Uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się również, dlaczego właśnie w Krzyżowej odbyło się spotkanie kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i dlaczego w Krzyżowej miała miejsce Msza Pojednania 12 listopada 1989 roku.

Po smacznym poczęstunku w Krzyżowej uczestnicy projektu zwiedzili Świdnicę (m.in. kościół Pokoju). Ostatnim punktem programu było indywidualne zwiedzanie zamku Książ. Można było spacerować,delektować się jesienną piękną pogodą i podziwiać piękne widoki.

Wyjazd studyjny do Krzyżowej, Świdnicy i zamku Książ umożliwił integrację członków Mniejszości Niemieckiej gminy Kędzierzyn-Koźle. Wzmocniona została tożsamość niemiecka. Uczestnicy pogłębili swoją wiedzę dotyczącą historii oraz mogli poznać architekturę niemieckich mistrzów.

 

Miejsce wydarzenia: Krzyżowa, Świdnica,zamek Książ

Data spotkania: 19/10/2019 - 19/10/2019

Autor: Anna Plonka


X