Podróz studyjna liderów Mniejszości Niemieckiej do Berlina

Podróz studyjna liderów Mniejszości Niemieckiej do Berlina

  • 19 sie 0

19-08-2019

45 najaktywniejszych i zaangażowanych członków Mniejszości Niemieckiej spędziło ostatnie kilka dni (15.08.-17.08.2019)w Berlinie, biorąc udział w Podróży studyjnej TSKN.
Podróż rozpoczęła wizyta przy East Side Gallery, która powstała z pozostałości muru berlińskiego. Kolorowe graffiti przedstawia połączone różne wizje oraz wyobrażenia wolności, stworzone przez różnych artystów, które łączą się w całość galerii.
Po wspólnym obiedzie uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej w kościele Maria Frieden, odprawianej z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wieczorem grupa została zakwaterowana w hotelu i wspólnie zjadła kolację.
Następnego dnia uczestnicy pojechali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN, gdzie spotkali się z dr Berndtem Fabritiusem – przedstawicielem Rządu Federalnego ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców, jak również przewodniczącym Związku Wypędzonych. W spotkaniu uczestniczyli również Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce i Przewodniczący AGDM – Pan Bernard Gaida oraz Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego – Pan Rafał Bartek. Podczas spotkania dr Fabritius zwrócił uwagę na znaczenie zaangażowania przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej w ich regionie. Ponadto wyjaśnił uczestnikom, jak ważne są projekty młodzieżowe dla egzystencji mniejszości i wyjaśnił, które aspekty odgrywają w tych projektach największą rolę. Uczestnicy mieli w drugiej części możliwość, by zadawać pytania i wziąć udział w dyskusji.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego (bpb), gdzie na grupę czekała pani Simone Hartwich. W ramach programu „Zwiedzić Berlin – zrozumieć politykę” uczestnicy wzięli udział w godzinnym wykładzie, podczas którego dowiedzieli się, czym jest instytucja i jakie są jej cele.
Zanim grupa mogła pójść na lunch, udała się do Checkpoint Charlie, najsłynniejszego przejścia granicznego, które niegdyś znajdowało się między Berlinem Zachodnim, a Wschodnim. Następnie grupa podążyła za przewodnikiem do Muzeum Topografia Terroru. Wieczorem uczestnicy podróży na własną rękę zdobywali wrażenia z Berlina, odwiedzając miejsca, które sami wybrali.
Ostatni dzień podróży rozpoczęto pod Bramą Brandenburską, która jest jedną z największych atrakcji Berlina. Stamtąd uczestnicy udali się na Plac Republiki, gdzie mogli podziwiać Reichstag i otaczające go budynki Bundestagu, a także poznać ich historię i funkcję. Następnie cała grupa udała się na wycieczkę po mieście autobusem Citybus, gdzie mogli zobaczyć najważniejsze zabytki miasta i usłyszeć różne anegdotyo mieście od prawdziwej mieszkanki Berlina.


X